Bár javultak a folyamatok, még mindig csökkenő pályán van a népesség.
Hiába ért el több mint két évtizedes rekordot a termékenységi mutató, még mindig kevés gyerek születik. Idén január elején 9,799 milliós volt a magyar népesség, több mint 30 ezer fővel kevesebb, mint egy évvel korábban. Ez azt jelenti, hogy egy kisebb város népességével csökkent a létszám. A legtöbb mutató ugyanakkor kedvezően változott a KSH friss összeállítása szerint, nőtt ugyanis a születések és a házasságkötések száma, kevesebben vesztették életüket, mint 2015-ben – olvasható a napi.hu portálján.
A születések és halálozások számából adódó természetes fogyás 33 800 fős volt tavaly. A természetes fogyás mellett a statisztika számon tartja a tényleges fogyást, amely a nemzetközi vándorlásból adódó változásokat is figyelembe veszi, ez a mutató viszont rosszabb lett: A tényleges népességfogyás 31 200 fős volt 2016-ban, ami 24 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi értéket.
Kedvezően változott a termékenységi mutató: száz nő 149 gyermeket hozna világra élete folyamán, 5-tel többet, mint egy évvel korábban, ráadásul ez 1996 óta a legjobb érték. A javulás ellenére a tavalyi termékenységi szint továbbra is számottevően elmarad az egyszerű reprodukció biztosításához. Leegyszerűsítve arról van szó, hogy még mindig kevesebb gyermek születik, hogy pozitív pályára kerüljön a népesség, ehhez a tavalyi 149 gyerek helyett 210 gyerekre lenne szükség.