Egy felmérés eredményei azt mutatják, hogy bár tudatában vagyunk a szűrések fontosságával, mégis találunk okot arra, hogy kihagyjuk ezeket.
Számos egészségügyi szűrővizsgálat közül a tüdőszűrés az, amelyre viszonylag magas arányban eljárunk. A nemek szerinti összevetésben a nők azok, akik jobban adnak a megelőzésre – derült ki egy közelmúltban elvégzett kutatásból – írja a heol.hu portálja.
Ezer fős mintán végezte el az ismert közvéleménykutató azt a felmérést, ami az egészségügyi szűrővizsgálatokhoz való viszonyunkat volt hivatott tisztázni. Az eredmények azt mutatják, hogy bár tudatában vagyunk a szűrések fontosságával, mégis találunk okot arra, hogy kihagyjuk az éppen aktuális lehetőséget. A szűrésekről való távolmaradásra persze ezer magyarázat akad
A felmérés eredményeiből kiderült: a válaszadók közel fele szerint életet menthetnek a szűrővizsgálatok, mert segíthetnek a súlyos egészségügyi problémák megelőzésében. Nagyon kevesen vannak azok, akik azt állítják, hogy elegendő akkor foglalkozni a betegséggel, amikor az már tünetet okoz. Kisebbségben maradt az a vélemény is, mi szerint a szűrővizsgálatok csak felesleges aggodalmat ébresztenek az emberben. A válaszok alapján leszűrhető tanulság az is, hogy a felelős gondolkodás a nőkre jellemzőbb.
Megállapítható ugyanakkor, hogy sem a nők, sem a férfiak nem járnak kellő rendszerességgel ellenőrzésekre. Meglepő ugyanakkor, hogy a kor előrehaladtával az általános nőgyógyászati szűrővizsgálatokon és méhnyakrák szűrésen való részvételi arány markánsan csökken, míg a mammográfia látogatottsága az idősebb hölgyek körében magasabb arányú.
További résuletek a weboldalon.