Dr. Rényi-Vámos Ferenc Bécsben tanulta ki a tüdőtranszplantációt és a mai napig ingajáratban van.
Idén „hazahozzák" a tüdőtranszplantációt Magyarországra - jelenleg, majdnem húsz év óta ugyanis Bécsben végeznek tüdőátültetést magyar betegeken. Nem ritkán több a magyar szakember az osztrák műtőben, mint a helybéli. Az is elég abszurd, hogy idehaza több a donortüdő, mint a rá váró beteg. Az okokról azon két hazai mellkassebész egyikét faggattuk, aki képes tüdőt átültetni. Dr. Rényi-Vámos Ferenc, az Országos Onkológiai Intézet mellkassebészeti osztályának főorvosa, a Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinikájának docense az osztrák fővárosban tanulta ki a tüdőtranszplantáció tudományát, és a mai napig ingajáratban van. A magyar szakemberrel a Szabad Föld – online készített interjút.
- Bevallom, mai napig kicsit James Bondnak érzem magam, amikor a telefonhívás után nem sokkal villogó mentőautó száguld velem két titokzatos kék hűtőládával és rendőri felvezetéssel a magánrepülőgép felé, s meglehet, nem épp ideális időjárási viszonyok közepette egy katonai reptéren landolunk majd, ahol előtte sosem járt a pilóta. És a versenyfutás az idővel a landolás után is folytatódik… Tréfán kívül: a jelenet talán filmbe illő, de a feszültség nagyon is valóságos.
Emberélet a tét – húzta alá a dr. Rényi-Vámos Ferenc, aki elmondta azt is, 1996 óta végeznek magyar betegeken tüdőátültetést a Bécsi Egyetem mellkassebészeti tanszékén. Az osztrákok a szervezést és a szakmai feltételeket adják, Magyarország pedig donorszerveket ajánl fel, illetve fizeti a magyar betegek teljes ellátását, a műtét költségét – kb. 20 millió forintba kerül –, és később a kilökődést gátló gyógyszereket is. Itthon évente 40-50 átültetésre alkalmas donortüdőt emelünk ki, miközben tavaly 19 magyar beteg kapott újat. Továbbiak a teljes interjúban