• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tudományos együttműködés a fogyatékkal élőkért

Lapszemle 2025.04.15 Forrás: Unideb.hu
Tudományos együttműködés a fogyatékkal élőkért

Az eddig elért kutatási eredményeket, valamint a bevált módszerek tapasztalatait vitatták meg a szakemberek a Debreceni Egyetemen.

Az értelmi fogyatékkal élő emberek inklúziójának tudományos és szakmai eredményeit, együttműködések kidolgozásának lehetőségeit, az eddig elért kutatási eredményeket, valamint a bevált módszerek tapasztalatait vitatták meg a szakemberek a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kar nemzetközi konferenciáján, írja az Unideb.

A jó gyakorlatok, a szakmai és tudományos tapasztalatok hasznosulásának, valamint megvalósítási lehetőségeinek bemutatása volt az egyik célja az Egyesített Bajnokegyetem – Tudomány és gyakorlat a nemzetközi hálózatépítésért címmel, a nyíregyházi Egészségtudományi Kar Védőnői Módszertani és Prevenciós Tanszék által szervezett nemzetközi szakmai konferenciának.

A tanácskozáson szó esett egy olyan innovatív tudományos és szakmai hálózat kialakításáról is, mely révén az oktatás és a kutatás eszközeivel hatékony módszereket, eszközöket lehet kidolgozni a fogyatékkal élő személyek inklúziójának segítésére, életminőségük javítására. A projektbe a Speciális Olimpiai Mozgalom ifjúsági és sportolói képviselőit, valamint a Speciális Olimpiai Szövetség hazai és nemzetközi szervezetét is bevonja az ETK.

Móré Marianna dékán köszöntőjében hangsúlyozta, hogy az Egészségtudományi Karon az érzékenyítés és az esélyegyenlőség bemutatása minden eddiginél sikeresebb, a rendelkezésre álló eszközökkel a fogyatékkal élő emberek sokkal nagyobb figyelmet kaphatnak.

- Különleges helyzetben vagyunk, hiszen az oktatás és a tudomány segítségével kiemelt figyelmet szentelhetünk a hátrányos helyzetű embereknek. A Magyar Speciális Olimpia Szövetséggel kötött együttműködési megállapodás ráirányította a fókuszt egy új lehetőségre oktatók és hallgatók részéről. Szoros kapcsolatok alakultak ki hazai és nemzetközi szervezetekkel, megnyílt a világ a kar előtt. Az elmúlt években számos érzékenyítő programot szerveztünk, ezek sikerét mutatja, hogy 2022-ben a kar Európában elsőként megkapta az Egyesített Bajnok Egyetem címet. Az oktatók és a kutatók tudományos téren, valamint a rendezvényszervezés révén aktívan bekapcsolódtak a nemzetközi vérkeringésbe, ennek köszönhetően az önkéntesség kérdését is másképp látjuk, láttatjuk, mint korábban – fogalmazott a kari vezető.

További részletek az unideb.hu-n