• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tudományosan nem igaz, hogy valaki vagy férfi vagy nő

Lapszemle 2025.04.15 Forrás: Klubrádió
Tudományosan nem igaz, hogy valaki vagy férfi vagy nő

Falus András szerint hallatlanul igazságtalan, stigmatizáló és nem felel meg a legalapvetőbb biológiai, genetikai ismereteknek.

Falus András akadémikus, genetikus, immunológus elmondta: az Alaptörvény 15. módosításnak az a tétele, hogy az ember vagy férfi, vagy nő, "biológiailag, tudományosan egyszerűen nem igaz". Erről adtak ki néhányan, 10-12 akadémikus egy állásfoglalást, amiről még nem volt szavazás. Közölte, van hozzávetőlegesen 0,8-2,5 százalék úgynevezett interszex ember, ez nem betegség, és egy törvényhozásnak sincs joga az emberek egy-két százalékát nem embernek tekinteni, írja a Klubrádió

Falus András akadémikust, genetikust, immunológust azzal kapcsolatban kérdezték, hogy az elmúlt napokban akadémikusok nemcsak tudományos kérdésekben, hanem közéleti kérdésekben is megszólaltak. Volt egy állásfoglalás az Akadémia Gazdaság és Jogtudományok osztályától, amelyben arra figyelmeztettek, hogyha a március 15-i ünnepi beszéde után, az ominózus poloskázó beszéd után Orbán Viktor elmegy az Akadémia jubileumi közgyűlésére májusban, akkor lehet, hogy sokan majd tiltakozásul kivonulnának a teremből. 

Ezt a figyelmeztetést aztán sok minden egyéb követte, de most azt hallom, hogy egy másik osztály, a Biológiai Tudományok osztálya, szintén készített egy állásfoglalást, ami azonban egyelőre nem kapott nyilvánosságot. Arra a kérdésre, hogy ez miről szól, Falus András elmondta: az állásfoglalás, ami ezen a héten megtörtént a Biológiai Tudományok osztályán, még nem került szavazásra, erről júniusban fognak dönteni, ennek elsősorban a technikai okai vannak. (Van egy olyan szabály, hogy 8 nap kell ahhoz, hogy ha egy új napirendi javaslat felvetődik, akkor azt el lehessen fogadni.)

Felidézte: mindannyian tudjuk, hogy az Alaptörvény 15. módosításnak van egy olyan tétele, hogy az ember vagy férfi, vagy nő. „Na most biológiailag, tudományosan ez egyszerűen nem igaz”. Van a két szélső érték, hogy ilyen informatikában használt szavakkal fejezzem ki magam, tehát a férfi, akinek olyan szexkromoszómái vannak, amit úgy nevezünk, hogy XY, és van a nő, akinek XX szexkromoszómája van. De ezenkívül rengeteg átmeneti alak van – közölte.

Úgy folytatta: ma már a tudományos irodalom mindenféle elfogultság, mindenféle érzelmi beállítódás nélkül úgy nevezi, hogy interszex. Tehát a két szélső érték között, ami teljesen nyilvánvalóan dominál az emberek között, van egy hozzávetőlegesen 0,8-2,5 százalékig terjedő úgynevezett interszex állapot. „Na most kijelenteni azt, hogy az ember férfi vagy nő, az ilyen értelemben marginalizál tényleg jelentős számú embert, ami valami hallatlanul igazságtalan, stigmatizáló és nem felel meg a legalapvetőbb biológiai, genetikai ismereteknek” – jelentette ki az akadémikus.

További részletek a klubradio.hu-n