• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Túl keveset beszélnek erről Magyarországon, itt az igazság a szülésről

Lapszemle MA 06:06 Forrás: index.hu
Túl keveset beszélnek erről Magyarországon, itt az igazság a szülésről

A KoalaKör nevű program abban segít, hogy az édesanyák ne maradjanak egyedül a szülés után az akár hosszan elhúzódó lelki problémákkal.

„Nagyon erős Magyarországon a várandósgondozás, de az anyák sokszor úgy érzik, hogy a szülést követően vákuumba kerülnek” – világított rá Ficzere Andrea. A Budapesti Uzsoki Utcai Kórház főigazgatója hiánypótló és egyedi kezdeményezést hirdetett meg, amelynek célja a szülés utáni személyre szóló lelki támogatás. A KoalaKör nevű program abban segít, hogy az édesanyák ne maradjanak egyedül azokkal a lelki problémákkal, amelyek akár hónapokig vagy évekig is eltarthatnak a szülés után -írta az index.hu.

- Bár a magyarországi védőnői hálózat 1915 óta működő igen hatékony és fontos rendszer, amely a gyermekvállalás gondolatától segíti a leendő szülőket, édesanyát, emellett szükségessé válhat az újdonsült kismamák összetett igényeinek kielégítése. Szülés után nagyon fontos a szoptatási tanácsadó szerepe, aki az anyatejes táplálással kapcsolatos fizikai és lelki nehézségek megoldásában segít, a gyógytornász a fizikai felépülésért tud sokat tenni, a szüléssel és az azt követő időszakkal kapcsolatos lelki nehézségek megoldására pedig pszichológussal, súlyosabb esetekben pszichiáterrel történő együttműködés lehet a megoldás – világított rá a főigazgató.

Ficzere Andrea egyik legfontosabb üzenete az édesanyáknak: „Nincs rossz anya. Mindenkiben van kétség, de teljesen természetes, ha valaki úgy érzi, hogy nem csinálja tökéletesen, hiszen nincs olyan, hogy tökéletes.” Ez az üzenet azért különösen fontos, mert sok anya éli meg nap mint nap, hogy nem felel meg az elvárásoknak. Az önmarcangolás pedig egy ördögi kört indít el: 

Az így kialakult feszültség és bizonytalanság a csecsemőre és az apára is hatással van.

Az apák helyzete külön figyelmet érdemel, hiszen ők is megélik a változásokat, sokszor érzik úgy, hogy az anyának már nem ők a legfontosabbak, hanem a gyerek. Ha ehhez még hangulati zavar is társul, az egész családi dinamikát kibillentheti.

A társadalom és a média által sugallt kép szerint a szülés „a világ legszebb és legboldogabb pillanata”, és ezt követően minden csodálatosan működik. „Lehet ez így? Persze, de komoly problémákat szülhet, ha valaki mégsem így éli meg ezt az időszakot, és emiatt azt gondolja, hogy vele van a baj” – fogalmazott a főigazgató. „Fontos megértetni, hogy az anyává válás minden nőnél különböző dinamikájú folyamat.”

Továbbiak a teljes cikkben