A „hosszú Covidról” még kevés a tapasztalat, csak annyi biztos, hogy akit elér, az kezelésre szorul.
A Semmelweis Pulmonológiai Klinikáján az elsők közt kezdtek foglalkozni a súlyos megbetegedésen átesett páciensek rehabilitációjával. A „hosszú Covidról” még kevés a tapasztalat, csak annyi biztos, hogy akit elér, az kezelésre szorul - írja a népszava.hu.
Kezeket a tarkóra! Beszívjuk a levegőt! Hajolunk baloldalra! Nyíljon az a bordakosár! Vissza középre! Emlékeznek? Mintha forró levest hűtenénk: kifújás – zajlik a légzőtorna a Semmelweis Egyetem poszt-Covid ambulanciájának tornatermében a Pulmonológiai Klinikán. Két férfi és egy nő igyekszik tartani a ritmust. Valamennyien túl vannak a betegségen, most éppen a poszt-Covidból próbálnak újra talpra állni. Kinek könnyebb, kinek nehezebb, akárcsak a mozdulat. Egyikük, a negyvenes férfi kicsit magát is megmosolyogva említi, hogy korábban, a gyógytorna hallatán, maga is csak legyintett, mostanra megváltozott ez is.
– Amikor én először jöttem az órára, másfél-két kilométernyit kellett sétálnom idáig. Ezalatt többször is meg kellett állnom pihenni. A bejáratnál mint a vízfolyás, úgy köhögtem, hosszú percekig képtelen voltam megszólalni is. Három hete járok ide tornázni, mindig gyalog, ugyanaz a táv, de már köhögés, légszomj nélkül is képes vagyok ennyit megtenni. S mi több még folyamatosan beszélni is. Óriási élmény!
A Semmelweis Pulmonológiai Klinikáján tavaly májusban, az elsők közt kezdtek foglalkozni a súlyos koronavírus-megbetegedésen átesett páciensek rehabilitációjával.
– Aki idekerül, zömében súlyos koronavírus-betegségen vannak túl – mondja Varga János egyetemi docens. – A többségüket tüdőgyógyász, háziorvos, vagy egyéb szakorvos irányítja ide, de vannak olyanok is, akik jelentkeznek, miután belátják, maguktól nem szűnnek meg a kínzó tünetek.
További részletek a cikkben.