A törvény az asszisztált öngyilkosságot csak az állampolgároknak teszi lehetővé, elkerülendő az öngyilkosturizmust.
Bevezeti a kanadai liberális kormány az eutanáziát, amiről Justin Trudeu miniszterelnök pártja javaslatot nyújtott be a helyi parlamentnek. A törvények az asszisztált öngyilkosságot csak a kanadai állampolgároknak, és a helyi egészségbiztosítással rendelkező letelepedetteknek teszik lehetővé, amivel az öngyilkosturizmusnak vennék elejét. A önálló döntés alapján bekövetkezett halál a világ több országában is engedélyezett, a kérdés hazánkban is többször napirendre került – írja a Népszava – online.
A kanadai kormány terve nem újdonság az államapparátus, és a polgárok számára. A helyi legfelsőbb bíróság tavaly februárban ugyanis eltörölte a szabályozást, ami a gyógyíthatatlan, de ítélőképességük birtokában lévő betegek orvosi segédlettel végrehajtott öngyilkosságát tiltotta. Ekkor arról is döntöttek, az ítélet kihirdetését követő egy éven belül a kanadai szövetségi parlamentnek olyan törvényt kell alkotnia, ami elismeri az eutanáziát.
Az "önkéntes halál" a múltban hazánkban többször is napirendre került. A betegek jogvédelmét 1998 előtt nem biztosították átfogó törvények, a gyógyíthatatlan betegekre vonatkozó rendelkezések is hiányosak voltak. Az 1998-ban alkotott új egészségügyi törvény már rögzítette a betegek jogait, s némi lehetőséget adott a passzív eutanáziára. Eszerint az orvosi kezelés máig a beteg beleegyezésétől függ, aminek értelmében az ellátás akár vissza is utasítható. Ehhez a beteg által, saját kezűleg írt és aláírt nyilatkozat szükséges. A törvény lehetőséget nyújt továbbá, hogy az állampolgárok – elsősorban közjegyzőknél – előre döntsenek az esetleges balesetük, betegségük alkalmával követendő orvosi eljárásról.
Az aktívan történő halálba segítéssel már más a helyzet. Az Alkotmánybíróság 2003-as állásfoglalása szerint a gyógyíthatatlanok önrendelkezési joga, hogy döntsenek halálukról, s annak időpontját megválasszák. Ennek ellenére ez máig nem lehetséges.