Ha ez az embernél is így működik, akkor ez komoly hatással lehet az emberi neurodegeneratív betegségek, például az Alzheimer-kór megértésére és kezelésére.
Felfedeztek egy új utat, amely az agyat köti össze a limfatikus rendszerrel. Habár egyelőre csak egereknél és majmoknál mutatták ki, feltételezhetően jelen van az embernél is – ha így van, akkor újra kell gondolni az agy-gerincvelői folyadék keringését, ami olyan betegségek megértésére és kezelésére is hatással lehet, mint az Alzheimer - írta a rakéta.hu.
Az agy-gerincvelői folyadék (liquor cerebrospinalis) létfontosságú a tápanyagok szállításához és a központi idegrendszerből a salakanyagok eltávolításához. Mint a legtöbb folyadék a testünkben, ez is folyamatosan kering és felfrissül, amely folyamat az alvás minőségéhez és a kognitív funkciókhoz kapcsolódik. A szakértők eddig úgy vélték, hogy a cerebrospinalis folyadék az agy és a gerincvelő körüli vénákon keresztül távozik, és nagyjából ezt rúgja fel a mostani felfedezés – eszerint ugyanis a liquor cerebrospinalis valójában a nyirokcsomókon keresztül távozhat – írja a Science Alert.
A kutatást a dél-koreai Alaptudományi Intézet és a Missouri Egyetem kutatói közösen végezték, és a kísérlet folyamán fluoreszcens markereket fecskendeztek az egerek agyába, hogy nyomon kövessék az agy-gerincvelői folyadék útját – ekkor állapították meg, hogy az a nasopharyngealis nyirokfonaton keresztül áramlik. Ez a megállapítás összhangban van a 2022-es agyi képalkotási adatokkal is.
Hasonló szerkezeteket a kutatók nem csak egereknél, de egy makákó fajnál is kimutattak, ami alapján ez különböző emlősfajokban is jelen lehet. Ha pedig ez az embernél is így működik, akkor ez komoly hatással lehet az emberi neurodegeneratív betegségek, például az Alzheimer-kór megértésére és kezelésére, mivel ezeknél a betegségeknél a károsodott cerebrospinalis folyadék-elvezetés vezethet a toxinok felhalmozódásához az agyban. További részletek a teljes beszámolóban