Az Alzheimer-kórral élő emberek kognitív képességein akár négy héten belül is javíthat a barnamoszatból készült gyógyszer.
Tizenhét év után engedélyeztek ismét egy Alzheimer-gyógyszert a világon. Egyelőre csak Kínában, ahol viszont már forgalomba is hozták. A szakemberek egy része reménykedik, mások szkeptikusan fogadták a hírt. A kulcsszereplő a barnamoszat! - írja a 24.hu.
Egy kínai gyógyszergyártó cég az egész világot meghökkentette a napokban egy bejelentéssel, miszerint feltételesen jóváhagyták az Alzheimer-kór gyógyítására kifejlesztett készítményüket. A meglepődöttségnek két oka is van: a betegség a tudomány jelenlegi állása szerint gyógyíthatatlan, a folyamat maximum lelassítható, 17 év után ez az első Alzheimer-gyógyszer a világon, amelynek engedélyezték a forgalomba hozatalát.
A független szakértők egyrészt reménykedve, másrészt szkepticizmussal fogadták a hírt. A még mindig kísérleti fázisban lévő gyógyszer hatóerejéről korai lenne hosszú távú következtetéseket levonni, ugyanakkor a kínai kutatók egy teljesen új szemszögből közelítették meg a betegséget és annak gyógyítását, aminek a későbbiekben biztosan hasznát veszi az orvostudomány.
...
A kutatók azt követően kezdtek el komolyabban foglalkozni a barnamoszat potenciális erejével, hogy az azt rendszeresen fogyasztók körében érezhetően nagyon alacsony az Alzheimer-kóros betegek aránya.
...
A készítményt előbb egereken tesztelték, és egyértelmű pozitív változásokat észleltek az állatok agyában. Ezt követően 818, véletlenszerűen kiválasztott páciens bevonásával, párhuzamos csoportokban, placebo-kontrollal 36 hétig tesztelték a gyógyszer hatékonyságát, és megállapították, hogy az Alzheimer-kórral élő emberek kognitív képességein akár négy héten belül is javíthat a barnamoszatból készült gyógyszer.
A gyógyszer kifejlesztői azt tartják a legnagyobb szenzációnak, hogy a kutatással közelebb jutottak az Alzheimer-kór kialakulásában szerepet játszó mechanizmus megértéséhez, azaz hogy a bél-mikrobióma egy valós célpont lehet a terápiák kialakításában. Ez egyébként még abban az esetben is jelentőséggel bír, ha az Oligomannate valójában nem hatásos, mert sikerült megtalálni a betegség egyik kiváltó okát.
További részletek a cikkben.