• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Új járványcsúcs jöhet

Lapszemle 2021.12.16 Forrás: Népszava Online
Új járványcsúcs jöhet

Nem az omikron hozza a megváltást: gyorsabban terjed, és nagy százalékban kikerüli az oltásokkal szerzett immunvédelmet.

Nem okoz kisebb kórházi terhelést az omikron, mint a korábbi vírusvariánsok – derül ki a dán járványügyi hivatal friss elemzéséből. Azaz a várakozásokkal ellentétben az új mutáció okozhat legalább olyan súlyos, ha nem súlyosabb járványhullámot, mint az eddigiek, írja a Népszava.

A dániai járványügyi hivatal hétfőn közölt tanulmánya szerint országukban hasonló arányban kerülnek kórházba az omikron vírussal fertőzöttek, mint az egyéb variánsoktól megbetegedettek. Szakértők szerint ez egyértelműen azt jelzi, hogy le kell számolni azzal a korábbi vélekedéssel, hogy az omikron a Covid-vírus enyhébb változata. A közölt tanulmány szerint Dániában vasárnap estig 3437 omikron-fertőzöttet találtak, közülük 37-en kerültek kórházba, azaz a megbetegedettek 1,1 százaléka. Az előző vírusváltozatok által megbetegített 88 940-ből 666-uknak volt szüksége kezelésre, azaz mintegy 0,7 százalékuk került kórházba.

A dán adatok a hazai járványügyi szakembereket is meglepték, s mint az egyikük lapunknak elmondta: az a hipotézis, hogy ez a variáns enyhébb járványt okozna, már nem tartható. Sőt az ellenkezőjét bizonyítja. Dél-Afrikában az első esetek a fiatalok között és egyetemi campusokon fordultak elő, ám amint az omikron átterjedt az idősebbekre, Dél-Afrikában is megnőtt a kórházi kezelésre szorulók száma. A járványügyi szakember szerint az omikronnak legalább két előnye van a járványvédelemmel szemben: az egyik, hogy gyorsabban terjed; a másik, hogy elég nagy százalékban ki tudja kerülni mind az oltásokkal, mind a betegség átvészelésével szerzett immunvédelmet. Ez gyakorlatilag óriási előnyt jelet a vírus számára, ezért rövid idő alatt nagyon gyors felfutást, járványcsúcsot okozhat, azaz rövidebb idő alatt több embert képes megbetegíteni, ami az ellátórendszerre is nagyobb terhet ró.

A szakértő szerint az omikron esetében nagyon nehéz megmondani, hogy mikorra várható az ötödik hullám, de legkésőbb januárra biztosan itt lesz.