A Kínában felfedezett kórokozó képes emberekre is átterjedni, bizonyos esetekben idegrendszeri betegséget idézve elő.
Egy friss tanulmányban egy korábban ismeretlen, kullancsok által terjesztett vírust mutatnak be – írja a Live Science yomán a 24.hu. A Kínában felfedezett kórokozó képes emberekre is átterjedni, bizonyos esetekben idegrendszeri betegséget idézve elő.
A wetland vírusnak (WELV) nevezett vírust egy, 2019 júniusában Csincsouban kezelt kórházi páciensnél mutatták ki először. A 61 éves férfinél láz, fejfájás és hányás jelentkezett körülbelül öt nappal azután, hogy meglátogatott egy parkot egy nagy kiterjedésű vizes élőhelyen Belső-Mongóliában. A területen kullancsok csípték meg, az antibiotikumok nem enyhítették a tüneteit, ami arra utalt, hogy nem baktérium fertőzte meg.
A férfi vérének DNS és RNS alapú vizsgálata során egy, korábban nem látott orthoreovírust észleltek nála. Az orthoreovírusok csoportjába számos, kullancsok által hordozott kórokozó tartozik, többek között a krími-kongói vérzéses lázért felelős vírus.
A WELV-t korábban sem állatokban, sem emberekben nem mutatták ki. A 2019-i észlelés után a szakértők elkezdték keresni a kórokozót, többek között a férfi által felkeresett területen. A csapat mintegy 14 ezer kullancsot gyűjtött be, a példányok 2 százalékánál, összesen öt fajnál detektálták a vírust. A leggyakoribb hordozó a Haemaphysalis concinna volt, de néhány juhban, lóban, sertésben és rágcsálóban is megtalálták. Továbbiak a cikkben