A fertőzés és az oltás együttesen a később kialakuló új variánsok ellen is erős védelmet biztosít.
Egy friss tanulmány szerint azok az emberek, akik átestek már a fertőzésen és oltást is kaptak, kiváló minőségű antitestekkel rendelkeznek, amelyek a tüskefehérjén különböző mutációkkal rendelkező változatok ellen is védenek, jóval hatékonyabban, mint a csak oltott vagy csak a fertőzésen átesett csoport tagjainak antitestjei - írta a MedicalXpress cikke nyomán az infostart.hu.
A csak oltottaknál a kutatók olyan antitesteket találtak, amelyek kevésbé voltak hatékonyak az új variánsok mutációival szemben, mint a vakcinában kódolt eredeti genetikai szekvencia ellen. Hasonlóképpen, amikor a kutatók olyan emberek vérmintáit elemezték, akik 2020 májusa előtt – a variánsok első megjelenése előtt – fertőződtek meg a koronavírussal, azok esetében az antitestek új változatokkal szembeni hatékonysága csökkent volt. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy mind az enyhe fertőzés, mind a védőoltás olyan antitesteket termelnek, amelyek mellett is sebezhető marad az egyén a variánsokkal szemben.
Az eredmények azonban drámaian eltértek ettől azoknál a személyeknél, akik 2020 májusa előtt fertőződtek meg, majd egy évvel később beoltották őket. Bennük a kutatók olyan antitesteket találtak, amelyek változatlan hatékonyságúak voltak az eredeti törzzsel és az új variánsokkal szemben is. Yang szerint ezek az eredmények összhangban vannak más csoportok hasonló, korábban közzétett eredményeivel, amelyek szintén kiváló minőségű antitesteket mutattak ki a korábban fertőzött és beoltott embereknél - írták.