Az állami kórházak és más egészségügyi intézmények egy „elektronikus felületen” követhetnék nyomon az egészségügyi dolgozók mellékállásait.
Hamarosan szavazásra bocsátják azt a törvényjavaslatot, amely alapján az állami foglalkoztatók – jellemzően a kórházak és más egészségügyi intézmények – egy „elektronikus felületen” követhetik nyomon, van-e engedély nélküli mellékállása az egészségügyi dolgozóknak - írta a mérce.hu. A monitorozásra a javaslat indoklása szerint azért van szükség, hogy a dolgozók párhuzamosan fennálló jogviszonyai „a foglalkoztatók által átláthatóak, ismertek legyenek. Erre tekintettel előírásra kerül, hogy a foglalkoztató elektronikus felületen beszerezhesse azon adatot, hogy az általa foglalkoztatott vagy foglalkoztatni kívánt személy mely egészségügyi szolgáltatónál milyen jogviszonyban van foglalkoztatva.”
Az, hogy az egészségügyi dolgozóknak engedélyt kell kérniük ahhoz, hogy mellékállást vállalhassanak, nem új dolog, ezt a 2020-as egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvény mondja ki. Engedélyt nemcsak a további szolgálati viszonyhoz vagy másik munkaviszonyhoz kell kérni, hanem akkor is, ha megbízási szerződés keretében végez valaki munkát. Az engedélyt megadó szerv többnyire az adott kórház, intézmény vezetője által kijelölt személy. Ha valaki másodállásra irányuló kérelemmel él, mellé kell csatolni a közvetlen felettes támogató nyilatkozatát is.
A kormány most azt ismerhette fel – hogy dacára az éppen a párhuzamos működéseket szabályozni kívánó öt évvel ezelőtti törvénynek – többeknek ma is lehet olyan jogviszonya másik egészségügyi intézménynél, amelyről nem tud a munkáltatója.
A Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) áprilisban közösségi oldalán tett közzé felhívást a dolgozóknak, hogy aki esetleg ilyen cipőben jár, és eddig nem kért engedélyt a párhuzamos munkájára, az tegye meg, mert a törvény szerint azonnali hatállyal el is bocsáthatják.
A szakszervezet a lap kérdésére nem tudta megmondani, hogy az engedélyezetlen mellékállások mennyire lehetnek most elterjedtek a szektoron belül, de elnökük, Soós Adrianna a Mércének elmondta, hogy a részmunkaidős állások száma az egészségügyi ellátórendszerben az elmúlt években jelentősen nőtt. Ennek okai többrétűek: egyfelől továbbra is jelentős a munkaerőhiány ebben a szektorban, másfelől a törvényi szabályozás – más ágazatokhoz képest egyedülálló módon – szinte tálcán kínálja a másodállás vállalásának lehetőséget azzal, hogy megengedi, hogy akár heti 72 órát is dolgozzon valaki.
Továbbiak a teljes cikkben