Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke szerint a következő hetekben, hónapokban más gyógyszertárakról is kiderülhetnek hasonló visszaélések. A kamarai elnök a Magyar Nemzetnek arról beszélt, még legalább két-három patika bezárására lehet számítani. A jelenlegi eset tehát nem egyedülálló, azt azonban még nem tudni, hogy a többi, az OGYÉI által jelenleg is vizsgált gyógyszertár mekkora összegű és milyen darabszámú készítmény esetében követett el szabálysértést. Az elnök úgy tudja, ezek a gyógyszertárak is vényköteles gyógyszereket adtak ki vény nélkül, illetve jogosulatlanul exportáltak termékeket.
Hankó Zoltán elmondta azt is, a megbüntetett és bezáratott Lánchíd gyógyszertár esetében angliai és ausztriai egészségügyi intézmények megrendeléseiről volt szó, ugyanis két ottani intézmény adatai szerepeltek a megrendelőlapokon. A külföldre szállított gyógyszerek – pszichotrop anyagok, onkológiai készítmények – ára kint akár többszöröse is lehet a hazainak, és a beszerzése is nehézkesebb, már ha egyáltalán kaphatók.
Ennek ellenére a magyar gyógyszertárak nem vehetnek részt gyógyszerek exportálásában. Azzal, hogy megtették, nemcsak szabályt szegtek, hanem az itteni és a külföldi betegeknek is nehézségeket okoztak. Itthon problémát jelenthet, hogy a nagy mennyiségű export miatt akadozni kezd az ellátás. Ilyenkor a hazai páciensek nem tudnak azonnal hozzájutni a gyógyszerekhez – mondta Hankó Zoltán.
A külföldi betegek esetében gyógyszerbiztonsági kérdések is felmerülnek, hiszen még ha orvosi ellenőrzés mellett alkalmazzák is a gyógyszereket, akkor is hiányzik az angol vagy német nyelvű betegtájékoztató a dobozokból, és kockázatot jelent az is, hogy a gyógyszerek kikerültek a zárt láncú, legális forgalmazási csatornából. Így nem lehet nyomon követni, hogy miképpen szállították őket.
Arra a kérdésre, hogy mi lesz azzal a több ezer doboz gyógyszerrel, amit külföldre vittek, a gyógyszerészkamara elnöke úgy válaszolt: feltehetően az ottani hatóságok illetékesek abban, hogy lefoglalják a termékeket, a külföldi intézményekkel szemben a magyar hatóság nem jogosult eljárni. Hogy büntetőjogi eljárás végül lesz-e a Lánchíd gyógyszertár ügyében, arra egyelőre nem tudott választ adni az elnök.