Nem tekinthetjük valódi országos szűrőprogramnak, hogy itt-ott önként vállalják a háziorvosok a modellprogramot.
A vastagbélrákon átesett betegek az ígéretek nyomán 2017-re várták, de a hivatalos közlések már csak 2019-re datálják, hogy átfogó, állami finanszírozású népegészségügyi szűrőprogram indul Magyarországon a vastagbéldaganatok megelőzéséért – ad hangot csalódottságának a daganatos betegek által alapított, a szűrésekért évek óta küzdő Gyógyulj Velünk Egyesület. A betegszervezet ugyanakkor előrelépésként értékeli, hogy néhány megye helyett immár az ország minden háziorvosának van lehetősége belépni egy modellprogramba. A civilek arra kérik a háziorvosokat: vegyenek részt az önkéntes alapon szerveződő szűrésekben, illetve mindenkit biztatnak, hogy kapacitálja saját háziorvosát a csatlakozásra - írta a rákgyógyítás.hu.
Még ha a mostani kezdeményezést ekként is kommunikálják, azt nem tekinthetjük valódi országos szűrőprogramnak, hogy az országban mindenfelé akadnak majd háziorvosok, akik önkéntes alapon részt vesznek egy újabb modellkísérletben – ad hangot csalódottságának Lakos István a Gyógyulj Velünk Egyesület elnöke.
– Számunkra nemcsak statisztikai adat, hogy évente 5 ezer ember belehal a vastagbélrákba. Mi személyesen szembesülünk azzal csaknem hónapról-hónapra, hogy elveszítjük betegtársainkat, mert túl későn fedezték fel náluk a bajt. Pedig amikor a vastagbélrákot diagnosztizálják, már akár 10 éve ott lehet az elváltozás a bélben, lenne idő megtalálni: tragédia, hogy mégis hagyjuk a gyógyítható betegséget halálossá válni!
Az ÁNTSZ felhívása a háziorvosokhoz