A tanulmány konklúziója szerint a kórházak magánbefektetőknek történt eladása mérhetően negatív hatással volt a betegekre.
Az egyre romló állami egészségügyi ellátásra sokak szerint megoldás lehet az, ha a magántőke egyre nagyobb szerephez jut a szektorban. Néhány nemrég megjelent amerikai tanulmány szerint azonban ez nem biztos, hogy az ellátás minőségét javítja, írja az economx.hu.
A tanulmány konklúziója szerint a kórházak magánbefektetőknek történt eladása mérhetően negatív hatással volt a betegekre. Az ilyen kórházakba felvett Medicare-páciensek körében a kórházi betegségek száma 25 százalékkal nőtt a kontroll kórházakhoz képest.
Ez azzal magyarázható, hogy a privatizált kórházakban lényegesen több olyan eset volt, amikor a betegek elestek, de a fertőzések kialakulása is gyakoribb volt. A sebészeti beavatkozásokat követő sebfertőzések gyakorisága is a kétszeresére növekedett.
Az amerikai STAT gyógyszerészeti információs szolgálat idéz egy másik, a British Medical Journalban nemrégiben megjelent áttekintő tanulmányt is. Ebben a New York-i Columbia Egyetem Alexander Borsa vezette csoportja nyolc országból származó más tanulmányokat elemzett újra. Ezek közül a legtöbb az Egyesült Államokból származott.
A tanulmány megállapításai szerint a magántőke megjelenése a tulajdonosok között következetesen a betegek vagy a kifizetők (például egészségbiztosítók) költségeinek növekedésével járt együtt. Ugyanakkor az említett egészségügyi intézményekben nyújtott ellátás minőségéről vegyes képet mutat, inkább a rossz minőség irányába mutató tendenciával – áll a tanulmányban.
További részletek az economx.hu-n.