• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Újjászületett az onkológiai osztály

Lapszemle Forrás: szatmar.ro

Erdély egyik legmodernebb onkológiáját adták át Szatmárnémetiben.

A két legutóbbi egészségügyi miniszter társaságában hétfőn adta át Csehi Árpád és Ilyés Gyula a Szatmár Megyei Kórház Onkológiai Osztályát, amely gyakorlatilag újjászületett, köszönhetően a felújítási és bővítési munkálatoknak, amelyet a Megyei Tanács és az egészségügyi minisztérium finanszírozott – írja a szatmar.ro portálja. Marc Adrian, a megyei kórház menedzsere egy 30-40 centiméteres fémcsővel a kezében fogadta a vendégeket. Elmondta, hogy az a Régi Kórház 1952-ben beüzemelt fűtésrendszeréből származik. A cső belsejét jól láthatóan teljesen eldugaszolta a sok rozsdás lerakódás. „Ezt látva ne csodálkozzunk, hogy nem működött a fűtés az épületben. Ezért ez egy ünnepi pillanat számunkra, hogy átadhatjuk a felújított onkológiai osztályt", jelentette ki Marc Adrian.

Cseke Attila, egykori egészségügyi miniszter, a kórházi decentralizáció megalkotója megemlítette, hogy „hál' Istennek nem ez az első jelentős felújítás, amit Szatmár megyében az utóbbi időben átadtunk". Ezt követően az egykori tárcavezető elmagyarázta, miért is volt olyan fontos számára a szatmári egészségügy támogatása. „Egyrészt az egészségügyi intézmények nagyon rossz állapotban voltak, másrészt pedig, az ország nyugati határvidékéről lévén szó, fontos volt, hogy a betegeknek nem legyen szükségük Magyarországra menni orvoshoz. A dolog harmadik összetevője pedig, hogy az önkormányzatok vezetőiben olyan személyeket ismerhettem meg, akikkel ténylegesen lehet dolgozni", a nagyváradi polgármester-jelölt.

Szatmár megye volt az első, amely végrehajtotta a kórházi decentralizációt és megemlítette az „ország egyik legmodernebb sürgősségi osztályának" a kiépítését is – emelte ki Cseke Attila.
Ritli László, aki Cseke utódja volt a minisztérium élén, előzékenyen elődjére hárította az érdemeket, mondván „nekem könnyebb dolgom volt, csak folytatnom kellett a megkezdett munkát"- arra hívta fel a figyelmet, hogy Szatmár megyében évente 700-800-al nő a daganatos betegek száma, „de szerencsére itt egy nagyszerű onkológus csapat működik", fűzte hozzá Ritli László.

Csehi Árpád, a Szatmár Megyei Tanács elnöke köszönetet mondott a segítségért a két egykori miniszternek, továbbá a kollégáinak, az orvosoknak, a kivitelezőnek. „Kollégáim folyamatosan dolgoznak, most éppen az avasfelsőfalui és a tasnádi kórház, valamint a Járóbetegellátó felújításán". Kiemelte, hogy a Régi Kórház épülete szimbolikus jelleggel bír a szatmáriak számára, ezért annak rehabilitálása ebből a szempontból is fontos.

Ez egy csoda, ami itt történik - fogalmazott elragadtatással Stelian Pop, az onkológiai osztály vezetője. Mindez a decentralizációnak köszönhető, és a Megyei Tanácsnak", mondta, majd heves kirohanást intézett a mindenkori román kormány ellen. Szégyen, hogy Románia a nemzeti össztermékének csak a 3-4%-át fordítja egészségügyre. Ez a szám egyetlen uniós ország sem süllyed 6% alá. Amit itt láthatnak, hölgyeim és uraim, az nyugati színvonal keleti finanszírozásból", jelentette ki az onkológiai osztály vezetője.

A régi kórház onkológiai osztályának bővításe, átszervezése és felújítása 2,64 millió lejbe került. Ebből 2,444 millió lejt az egészségügyi minisztérium biztosított, 196.000 lejt pedig a Megyei Tanács. Mindamellett, hogy teljesen felújított az osztály belsejét, a fűtés-, kanalizálási és elektromos hálózatát, közel 30%-al megnövelték területét is. Ez lehetővé tette, hogy az 55 ágy csak két és négyágyas szobákban legyenek elhelyezve. Akárcsak az a 13 ágy, amely a járóbetegellátást szolgálja.

Legolvasottabb cikkeink