A Kaposi Mór Oktató Kórház adott otthont a pszoriázis-betegek hatodik országos találkozójának.
A pikkelysömörben, a három nemként is ismert betegségben – nem fertőző, nem gyógyítható, nem halálos – a világ lakosságának mintegy 4%-a érintett. Kaposváron, az ország minden tájáról több mint száz beteg vett részt a Magyarországi Pszoriázis Klubok Egyesülete (MPKE) által szervezett találkozón – írja a Somogyi Hírlap – online. A létszám nem tükrözi a haza pszoriázisos betegek számát – emelte ki köszöntőjében Petes Tamás, a házigazda Kaposvári Pszoriázis Klub elnöke –, hiszen több mint kétszázezren szenvednek – valamelyik stádiumában – ebben a ma még gyógyíthatatlan betegségben. Célunk a figyelemfelhívás és azoknak a kezeléseknek a bemutatása, amikkel többé-kevésbé tünetmentessé tehető a betegség.
A gyönyörűen megújult kórházban a szemléletnek és a filozófiának is meg kell újulnia – mondta megnyitójában Repa Imre a kórház főigazgatója, aki hangsúlyozta: az egészségügynek erősítenie kellene a szolgáltató jelleget: jó technikai körülmények között, várakozásmentes, személyre szabott gyógyítást kellene biztosítani. A pszoriázis pontosan ilyen ellátást igényelne, hiszen nemcsak a bőrnek kell gyógyulnia, hanem meg kell vele agyilag, lelkileg, szellemileg is küzdeni. Kérdés, mennyire tudnak ehhez a betegek segítséget kapni. A gyógyuláshoz a szellemiség mellett még óriási bizalom is kell. Ennek erősítése érdekében a kórház vezetése lehetőségeihez mérten pártol minden olyan civil szerveződést, amelyik segítséget tud adni a gyógyító tevékenységhez – emelte ki Repa Imre.
A találkozón – egyebek közt – előadások hangzottak el a pszoriázis és a daganatos megbetegedések kapcsolatáról, a stressznek, a táplálkozásnak és az életmódnak a pikkelysömörre gyakorolt hatásáról, a kezelések hasznáról és mellékhatásairól. A betegek többsége szerint a legnagyobb lelki traumát az egészséges emberek hozzáállása okozza, hiszen a pikkelysömörös bőr viszolygást kelt. A betegségről a weborvoson