Az önvizsgálat abból a szempontból gondot okoz, hogy a betegek még akkor sem biztos, hogy orvoshoz fordulnak, ha pozitív tesztet produkáltak.
Amikor 2020 elején kitört a koronavírus-járvány, a szűrővizsgálatokra jelentkezők száma jelentősen csökkent. Egyrészt azért, mert korlátozták a közintézmények, így a kórházak és a szakrendelők látogatását, másrészt a lakosság is igyekezett védeni magát a fertőzéstől. Emiatt olyan esetleg életmentő ellenőrzésekhez is kevesen fértek hozzá, mint az éves szűrővizsgálatok vagy nemi úton terjedő betegségeket kimutató tesztek, ráadásul a laborok jó része a megugró kereslet miatt átállt a koronavírus-tesztekre, írja a Qubit.
Kevesebb teszt, nehezebben értelmezhető adatok
Ennek a helyzetnek a megoldására kezdtek terjedni az otthon is elvégezhető vírustesztek, amelyeket nemcsak a koronavírus ellen lehet bevetni, hanem más betegségek szűrésére is, így például a HIV és a Hepatitis-C vírusait vagy a szifiliszt okozó baktérium jelenlétének kimutatására.
Az önvizsgálat viszont abból a szempontból gondot okoz, hogy a betegek még akkor sem biztos, hogy orvoshoz fordulnak, ha pozitív tesztet produkáltak. Bár az otthoni nemibeteg-tesztek eredményét elvben jelenteni kellene, ez gyakran elmarad.
A magas látencia ellenére szűrések számának csökkenése mellett újra rekordmagas az Egyesült Államokban a szifilisszel diagnosztizált betegek száma. Az Amerikai Betegségellenőrzési és -megelőzési Központ, a CDS adatai alapján az 1990-es évek értékeihez hasonló esetszámot regisztrálnak.