A függetlenség 1991-es kikiáltása óta sem jött létre Ukrajnában mindenkire kiterjedő egészségügyi és egészségbiztosítási rendszer.
Az orosz-ukrán háború egyre nagyobb kihívás elé állítja Ukrajnában az amúgy is több sebből vérző egészségügyi ellátást, és ez tovább növeli a II. világháború utáni legnagyobb európai humanitárius katasztrófa, valamint egy közegészségügyi válság esélyét - írta a növekedés.hu.
Az ukrán egészségügy már a háborút megelőzően is több sebből vérzett. A függetlenség 1991-es kikiáltása óta sem jött létre Ukrajnában olyan, mindenkire kiterjedő egészségügyi és egészségbiztosítási rendszer, amely garantálná állampolgárai számára a kezeléshez való szabad hozzáférést.
Stabil vagy megfizethető egészségügyi rendszer híján sokan egyszerűen nem jutnak ellátáshoz, gyógyszerhez, védőoltáshoz. Az egészségügyi alapellátáshoz és a gyógyszerekhez való hozzáférés jelentős hiányosság, és hozzájárul a rossz egészségügyi adatokhoz, különösen Kelet-Ukrajnában.
Ukrajnában a kelet-európai országokénál lényegesen magasabb a tuberkulózisban vagy az AIDS-ben szenvedők aránya, az egyik legmagasabb a halálozási ráta a világon, és az oltással megelőzhető betegségek közül ismét terjed például a gyermekbénulás.
Az ország egészségügyi rendszerét már a koronavírus-járvány is rendkívüli kihívások elé állította, hivatalosan is több mint 114 ezren vesztették életüket a pandémiában. Alacsony a koronavírus elleni átoltottság is – két oltást csak 34 százalék kapott –, miközben az emberek pincékbe, bunkerekbe és metróalagutakba zsúfolódnak össze a támadások elől. Az orvos- és nővérhiány már a háború előtt is rendkívül súlyos volt, aminek elsődleges oka az egészségügyiek hihetetlenül alacsony fizetése. Míg az átlagos havi fizetés az országban körülbelül 389 dollár, egy orvos fizetése átlagosan 140 és 280 dollár között van havonta. Továbbiak a teljes cikkben