Az ötéves túlélési arány elmúlt évtizedben bekövetkezett javulása azt jelzi, hogy javult a rákellátás minősége Magyarországon.
Lakosságarányosan Magyarországon haltak meg a legtöbbek rákban a 29 vizsgált ország közül, állapította meg az Európai Bizottság hétfőn kiadott jelentése. Az uniós tagállamokról, Izlandról és Norvégiáról szóló dokumentumok alapján 2021-ben Magyarországon a daganatos halálozás kis híján harmadával haladta meg az EU-átlagot - írta a telex.hu.
A többi uniós országhoz hasonlóan a magyar férfiak halálozási aránya lényegesen meghaladta a nőkét, majdnem kétszer nagyobb. 2011 és 2021 között az arány mind a férfiaknál, mind a nőknél jelentősen (17, illetve kilenc százalékkal) csökkent. Ez „mindkét esetben meghaladta a gazdaságilag hasonló helyzetű országokra jellemző átlagos csökkenést (12 százalék a férfiaknál és hét a nőknél)”.
Az emlő- és a méhnyakráknál a szervezett szűrőprogramokban is csökkent a részvétel, bár utóbbinál sok nő a magánegészségügyhöz fordul. „A vastagbélrákszűrés lefedettsége szintén alacsony.” Magyarországon a leggyakoribb daganattípusoknál következetesen uniós átlag feletti az elkerülhető halálozás aránya.
„Az ötéves túlélési arány elmúlt évtizedben bekövetkezett javulása azt jelzi, hogy javult a rákellátás minősége Magyarországon. Az elmúlt években hozott intézkedések a magas színvonalú rákkezeléshez való hozzáférés javítására összpontosítottak a diagnosztikai és kezelési berendezések megújítása és bővítése révén.” A jelentéshez csatolt adatsor szerint a CT-k száma közel 40 százalékkal nőtt, az MR-gépeké duplázódott, de így is mindkettőnél az uniós sor végén kullogunk. További részletek a teljes cikkben