Az úgynevezett kártérítési pereknél nem könnyű bebizonyítani a kórházi fertőzés ok-okozati összefüggését a súlyos állapottal vagy a halállal; illetve azt, hogy hol és mitől alakult ki a komplikáció. Minden műtéti beavatkozás előtt elmondom, a betegem pedig aláírja, hogy tisztában van a kockázatokkal. Ezek között pedig első helyen a fertőzés áll – mondja az évtizedek óta a műtőben dolgozó sebész. Hozzáteszi azt is, hogy amíg ennyi tűvel, csővel dolgoznak, s azok a bőrön keresztül a testbe jutnak, ez a veszély soha nem redukálható nullára – olvasható a
kisalfold.hu portáljának cikksorozatának második részében, amely a kórházi fertőzésekről szól.
A kórházi vezetők azt is látják, hogy az úgynevezett műhibapereknél – amelyek hivatalosan kártérítési ügyek – egyre többen szeretnék jolly jokerként előhúzni a fertőzés kártyát. De nem könnyű – szögezi le az ilyen perekre specializálódott ügyvéd, dr. Ábrahám László.
Neki is vannak ügyei Győr-Moson-Sopron megyéből, ahol szíve szerint alapból hivatkozna a minimumfeltételek hiányára, de ezek a betegpanaszok általában a bíróságig sem jutnak el.
Egyrészt nagyon nehéz bizonyítani, hogy a fertőzést valóban ott szedte-e össze a beteg, ahol az állapota leromlott, ne adja ég, ahol a halál bekövetkezett. Az sem könnyíti meg a helyzetünket, hogy a szakértők egymásnak ellentmondóan szoktak nyilatkozni. Volt ügyem, ahol a kilencedik szakvélemény lett a perdöntő. Az orvostársadalom ráadásul ezekben az ügyekben is összezár – mondja az országosan ismert ügyvéd.