• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Vadásznak az illegális idősotthonokra

Lapszemle Forrás: Népszabadság

Több tucat illegális idősotthon működik az országban, közülük nem egyben embertelen körülmények között élnek a gondozottak.

Az idős emberek mocskos szobákban éltek, nem kaptak rendszeresen enni, többeket a kiszáradás fenyegetett - tájékoztat a Népszabadság. Előfordult, hogy este tízig kellett várniuk a kenyérből és margarinból álló vacsorára. Néha a személyzet tagjai a saját pénzükből vettek ételt nekik. Ilyen állapotokra bukkantak a hatóságok július elején három, Vecsésen működő idősotthonban.

Az illegálisan működő otthonokra több milliós közüzemi tartozásuk miatt figyeltek fel. Az időseket azonnal kiköltöztették, a rendőrség többrendbeli csalás és gondatlan veszélyeztetés gyanúja miatt nyomoz az ügyben.

Ismeretes, csak Somogy megyében hét, működési engedély nélküli idősotthon ügyében folytatnak eljárást a hatóságok. Az elmúlt években többször szabtak ki bírságokat, mégis újabb illegális otthonok nyílnak a városban. Egy asszony, aki feketén dolgozott az egyik illegális otthonban, azt mondta: az ellátásért átlagosan havi százezer forintot fizető idősek kevés és rossz minőségű ételt kaptak.

Az ilyen eseteket elégelték meg az idősgondozásban érintett szakmai szervezetek. Közös nyilatkozatukban határozott fellépést sürgetnek az idős, krónikus betegségekben szenvedő embereket méltatlan helyzetbe hozó, illegális szervezetek ellen. „Előre megfontolt szándékkal, nyereségvágyból elkövetett bűncselekmény az, ahogy az illegális, szociálisnak nevezett szolgáltatók az idősekkel bánnak" - állítják.

Az elmúlt években folyamatosan csökkent a normatíva. Sok szolgáltató ezért működik törvényen kívül, a feketegazdaságban, mert úgy érzik, hogy csak így éri meg idősotthont fenntartani - mondja Kocsis József, a Szociális Igazgatók Magyarországi Egyesületének elnöke. Ráadásul akadnak olyan fenntartók (önkormányzatok), amelyek még a csökkentett állami normatívából is lecsípnek egy darabot, és azt másra költik.

További probléma, hogy valóságos „jogszabálydzsumbuj" jellemzi a területet - teszi hozzá Németh Sándor, a Szociális Ellátók és Szociális Ellátottak Egyesületének elnöke. Aki legálisan akar idősotthont nyitni, annak körülbelül 1500 - néhol egymásnak ellentmondó - szabálynak kell eleget tennie.

Az elnök tud olyan legális intézményről, amelyet egy év alatt negyvenszer ellenőriztek a különböző hatóságok, így aztán azok az intézmények, amelyek eleve nem kérnek működési engedélyt, nagy előnyre tehetnek szert.

A szakemberek arra is felhívták a figyelmet, hogy a kalózintézmények problémája később nemcsak az idősellátásban, hanem a fogyatékosok, pszichiátriai betegek ellátásában is gondot okozhat.

- Szégyen és gyalázat, ami az elmúlt 4-5 évben ezen a területen történt - így reagált minderre Nyitrai Imre, a Nemzeti Erőforrás Minisztériumának szociális, család- és ifjúságügyért felelős helyettes államtitkára. Szerinte a szakemberek által felsorolt körülményeken kívül az illegális otthonok üzemeltetőinek „nagyfokú erkölcstelensége" is kellett a jelenlegi állapot kialakulásához.

Hozzátette: az illegális otthonok „nem titkos erdők mélyén működnek", valamennyi megtalálható és bezáratható. Meg is kezdték a felkutatásukat, 18 intézmény ellen már folyik eljárás, így Budapesten, Kaposváron, Nagykőrösön, Debrecenben és Solymáron.

A helyettes államtitkár elmondta, hogy arra kérik az embereket, jelentsék, ha gyanús intézményre bukkannak. Felhívta a figyelmet az interneten elérhető szociális regiszterre, amely a legálisan működő otthonok adatait tartalmazza. Az illegális helyekről pedig szégyenlista készül, amely szintén az interneten lesz elérhető.

Ami a normatíva összegét illeti, a helyettes államtitkár közölte, hogy a jelenlegi egységes támogatás helyett gondolkoznak az idősek állapota szerint differenciált támogatáson. Hozzátette: ha az állami támogatás sokkal magasabb lenne, akkor is lennének olyanok, akik illegális helyeket üzemeltetnek. Attól pedig nem tart, hogy az illegális helyekről kihozott időseket nem lesz hova elhelyezni, szerinte a szakma megoldja ezt a problémát.