A Gyógyszerbefogadási Bizottság januárban tesz javaslatot arra, hogy a 60 befogadás előtt álló innovatív gyógyszer közül melyek tb-támogatását tanácsolja.
Nem derül ki abból a válaszból, amit a Belügyminisztérium küldött az Economxnak, hogy mikor várható újabb gyógyszerbefogadás, vagyis mikortól lesz a betegek számára elérhető még több új, innovatív terápia tb-finanszírozottan. Csak annyit tudni, hogy 75 indikációban 60 új gyógyszer vár finanszírozási befogadásra, a Gyógyszerbefogadási Bizottság pedig januárjában tesz majd javaslatot. Legutóbb Magyarországon 2023. év végén kaptak tb-támogatást innovatív készítmények.
A Belügyminisztérium a lapnak küldött válaszában azt írta: a gyógyszerbefogadás összetett folyamat. Az eljárás a gyógyszergyártó kezdeményezésére indul, arra a szaktárcának, a kormányzatnak ráhatása nincs. A gyártó beadványában bemutatja a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőnek (NEAK) a készítmény orvosszakmai jellemzőit, meghatározza annak árát, és megjelöli az éves támogatási igényt.
Az innovatív gyártók termékeinek fogyasztói ára független a gyártási költségektől, a cégek jellemzően irreális profitmaximalizálásra törekszenek – a tárca szerint ez a mentalitás számos esetben késlelteti az egyezséget. A NEAK értékeli a beadványt, és negyedévente megküldi a Belügyminisztériumnak a beérkezett kérelmekről készített összefoglalót.
A Belügyminisztérium Gyógyszerbefogadási Bizottsága a készítményeket klinikai hozzáadott érték, költségvetési hatás, és beteghasznosság szempontjából vizsgálja, ezeknek a szempontoknak alapján meghatározza azokat a gyógyszereket, amelyeket befogadásra javasol. A befogadásra a mindenkori központi költségvetési törvény keretszámai ismeretében kerülhet sor, ezért a Gyógyszerbefogadási Bizottság 2025. januárjában tesz majd javaslatot erre.