Egységessé vált a hazai alapellátási ügyeleti rendszer, akinek ellátásra van szüksége, a 1830-as számot kell hívnia. Ez történt 2024-ben az egészségügyben.
Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár szavai szerint a koronavírus-járvány alatt megmutatkozott az ellátórendszer minden gyengesége és erőssége, ez volt a változás katalizátora. A még 2022 decemberében elfogadott jogszabály-módosítások mentén valósultak meg reformok – az államtitkár meglátása szerint a '70-es évekből megörökölt betegellátási struktúrákban. Pintér Sándor belügyminiszter a kórházszövetség év végi konferenciáján jelentette be, hogy jövőre folytatódik az átalakítás. Az Index áttekintette, idén milyen változások léptek életbe.
A belügyminiszter közlése szerint az elmúlt években 90 intézkedést hoztak a betegellátás területén, az egyik ilyen a hazai betegellátásban régóta szokásjognak számító paraszolvencia kivezetése, ami eddig 80-90 százalékban teljesült, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) javaslatára. Korábban ugyanis az egészségügy egyik legnagyobb problémájaként nevezték meg. A kamara továbbra is hálapénzellenes, ugyanakkor elnökük, Álmos Péter nehezményezte, hogy az eljárások során kriminalizálják az orvosokat.
Emelkedtek a szakdolgozói fizetések
Pintér Sándor a kórházszövetég év végi konferenciáján a béremelésekre is kitért, ami az orvosi fizetéseknél az utolsó, harmadik fázisban 11 százalékkal, tavaly január elsejével befejeződött. Hogy nyugat-európai mintára a szakdolgozói fizetések az átlag orvosi alapbéreket 37 százalékban megközelítsék, idén márciustól megvalósult az újabb 20 százalékos béremelés a tavaly júliusi 18, és a 2022. januári 10 százalékos bérkorrekció után.
A kezdő orvosok nettó bére ezzel a 2019-es havi 170 ezer forintról 458 ezer forintra, a 21–25 éves gyakorlattal rendelkezőké nettó 340 ezer forintról 1,1 millió forintra emelkedett tavaly, a kevés számú, 40 éve a pályán lévő orvosok havi keresete pedig a négy évvel korábbi nettó 380 ezer helyett 1,53 millió lett 2023-ban, a tapasztalat alapján meghatározott bérsávok szerint.
A tárca közleménye szerint a szakdolgozók a bérkompenzációval a 2010-es fizetésük négyszeresét vihetik haza idén, akkor a teljes munkaidőben foglalkoztatottak 170 900 forintot kaptak havonta, 2024 márciusától pedig már 800 ezer forintot, amiben már a pótlékok is benne vannak, ezzel nyugdíjalapot képez.
Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) elnöke, Balogh Zoltán akkor ezt úgy értékelte lapunknak, azt várták volna, hogy a summázott összeg emelkedjen meg, Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke is azon a véleményen volt, hogy a béremelést a pótlékok beépítésén felül kellene végrehajtani.
A szakdolgozói bérkorrekció 84 ezer embert érint, szintén márciustól öt fizetési osztályba sorolva, terhelés szerint differenciálva kapják meg fizetésüket. További történések a cikkben