Szakértőkkel folytatott beszélgetések alapján az egyik legvalószínűbb változásnak az ingyenes meddőségi kezelések életkori korlátozása tűnik.
Változtatna a meddőségi kezelésekhez, más néven az asszisztált reprodukciós eljárásokhoz kapcsolódó szabályokon a kormány – értesült több forrásból is a hvg.hu. A módosítások akár már márciusban megjelenhetnek véleményezésre, bevezetésükre azonban csak fokozatosan kerülne sor.
Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón megerősítette, hogy a meddőségi központok hatékonyabb működését szolgáló szabályváltoztatásokat terveznek, ilyen javaslatot ő is látott. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint strukturális, komoly változtatás nem várható, egy orvosszakmai vita azonban most is zajlik, méghozzá az „életkorral kapcsolatosan". Ez utóbbiról azonban még nem született döntés.
Bár Gulyás nem árult el ennél több részletet, szakértőkkel folytatott beszélgetések alapján az egyik legvalószínűbb változásnak az ingyenes meddőségi kezelések életkori korlátozása tűnik.
Jelenleg 45 év alatti nőknek nemcsak a lombikkezelés, hanem az ahhoz szükséges gyógyszerek is térítés nélkül elérhetők, a kezelésből összesen öt alkalmat finanszíroz az állam. A szakmában azonban egy ideje már elterjedt a hír, hogy a társadalombiztosítás terhére végzett lombikkezelés felső korhatárát a jelenlegi 45 évről 43-ra (mások szerint 42-re) csökkentik.
Várnagy Ákos, a PTE Klinikai Központ Meddőségi Központ szakmai vezetője a hvg.hu-nak korábban azt mondta, több szakmai szervezet is támogatná, hogy 42 év felett csak részben legyen támogatott a lombikkezelés, ami „nem azt jelenti, hogy ezeken a párokon nem segítenénk, de üzenetértéke lenne, hiszen mégiscsak van valami oka annak, hogy 40–42 év felett már sokkal kisebb a teherbe esés esélye”.
Vagyis ettől azt remélnék, hogy nem ringatnák az érintett párok magukat abba a hamis illúzióba, hogy 45 éves korukig még bőven van idejük a lombikra.