Az invazív gombás fertőzések jelentős egészségügyi problémát jelentenek, a megbetegedések világszerte évente 1,5 millió ember halálát okozzák.
Az amerikai College of Veterinary Medicine (ez az Állatorvosi Egyetemnek felel meg) kutatói által kifejlesztett védőoltás lehet az első, amit bevethetnek majd az invazív gombás fertőzések ellen – számolt be róla az Interesting Engineering nyomán a hvg.hu. Ez a fajta megbetegedés az utóbbi időben egyre aggasztóbbá vált, ugyanis a gombaellenes szerekkel szemben egyre nagyobb a rezisztencia. A vakcina azonban elejét veheti a fertőzés terjedésének.
Az invazív gombás fertőzések jelentős egészségügyi problémát jelentenek. A megbetegedések világszerte évente 1,5 millió ember halálát, valamint több milliárd dolláros gazdasági kárt okoznak. A fertőzések különösen súlyos problémát jelentenek a kórházi betegek esetében: náluk nőhet a kórházi kezelés ideje, de a halálozás kockázata is a duplájára nő.
Az orvosoknak jelenleg nincs a kezükben olyan vakcina, ami segítene megvédeni a szervezetet ezektől a fertőzésektől. A most kifejlesztett szérum azonban a három leggyakoribb kórokozót támadja meg. Ezek felelősek a halálos kimenetelű gombás fertőzések jelentős részéért. A vizsgálat során a vakcina hatékonyságát négy állatkísérletben próbálták ki, köztük főemlősökén.
A kutatók olyan környezetet modelleztek, mint a szervátültetésen átesett betegek, a HIV-fertőzöttek vagy a daganatos megbetegedésben szenvedők. Azt találták, hogy a vakcina minden esetben hatékonyan indítja be az antitestek termelődését.