"Korábban 3-4 minisztériumból kaptuk az utasításokat, most, hogy egy helyen tudjuk intézni a dolgokat, várhatóan átláthatóbbá teszi a működést".
Praxisközösségekre épülő új alapellátási rendszer kialakításán dolgoznak a szakemberek, egyebek mellett erről is beszélt Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke az Index Kibeszélő című műsorában.
„Ez egy sajátos, új helyzet, amit mi is most szemlélünk, és várjuk az ezzel kapcsolatos rutinok kialakulását” – mondta a kórházszövetség elnöke arról, milyen változásokat hozhat az, hogy az egészségügy az új kormányzati struktúrában a Belügyminisztériumhoz tartozik.
Volt már ilyen valamikor nagyon régen, és az egyébként a magyar egészségügynek pont egy nagyon szép időszaka volt, amikor annak idején a trianoni békekötés után az egészségügyet újjászervezték, tehát ebben a struktúrában is lehet nagyon pozitívan dolgozni. A mi szempontunkból az most nagyon előnyös, hogy koncentráltabb lesz az egészségügy irányítása – vélekedett Velkey György, hozzátéve: az elmúlt kormányzati ciklusban három-négy minisztériumból kapták az utasításokat, most az, hogy egy helyen tudják intézni a dolgokat, várhatóan átláthatóbbá teszi a működést.
A magyar egészségügy fontos része az alapellátás, amelynek megerősítése ismét napirenden van. A szakember úgy fogalmazott: az alapellátás végvári vitézi munkát végez évtizedek óta. Ebben a 90-es évek elején, a praxisok kialakításakor volt egy nagy átalakítás, amely még nem fejeződött be.
Voltak tervek, és elindultak kisebb-nagyobb reformok, de a rendszer kimerült ebben a formájában. Most van egy praxisközösségekre, illetve közös praxisokra épülő kialakított tervezet, ezt a háziorvosokkal egyeztetve tovább kell finomítani – mondta a szakmai szervezet elnöke.
A kórházi várólistákról szólva Velkey György elmondta: a kórházakban az elmúlt időszakban elmaradtak, elhalasztódtak beavatkozások a járvány miatt. „A várólisták is valamelyest rosszabbak lettek, illetve sokan a járványtól való félelmükben nem végezték el a szükséges kivizsgálásokat. Emiatt most pluszmunkára volna szükség. Ezzel szemben a rendszer pillanatnyi működése még nem éri el a járvány előtti időszakot.”
A Kibeszélőből még kiderül: