Én azt látom, hogy a koronavírus-járvány nagyon hirtelen jött, sokkolta az embereket, és erodálta a bizalmat.
Körülbelül negyedével több a feladat, mint a Covid-mentes időszakban – mondta Velkey György, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója a Népszavának adott interjúban.
Mennyivel növelte az átlagos betegforgalmat, illetve mi az a szolgáltatás-mennyiség amit át kellett venni a többi gyermekkórháztól? Maradhatott-e el kezelés, mert valaki netán nem találta meg az új utat az ellátórendszerhez?
Körülbelül 20-25 százalékkal több feladatot végzünk most, mint a járvány előtti hasonló időszakban. Sok gyermek jön területen kívülről, de pontosan nem tudjuk meghatározni, hogy ki, milyen okból választ minket. Közvetlen átvétel a kisebb gyermekosztályokról gyakori, de leginkább azzal találkozunk, hogy közvetlenül a területről hozzánk küldik a betegeket. Kivizsgálás, műtét vagy kezelés a mi profiljainkban biztosan nem maradt el.
A kollégái zokszó nélkül elfogadták, hogy nem szerezhetnek gyakorlati tapasztalatot is a világjárványt okozó víruskezelésekről?
Sokan segítettek Covid-osztályokon, de például poszt-Covid-dal, és sokszervi gyulladással is kezelünk gyerekeket.
Tudjuk, hogy hány gyerek betegedett meg Covidban?
Nem lehet pontos számot mondani, hiszen nagyon sok gyereknél tünetmentesen vagy enyhe tünetekkel zajlik le a betegség, és nyilván nem tesztelnek minden hurutos gyereket.
Nemrégiben egy konferencián hangzott el, hogy hat vagy hét gyerek bekerült a kardiológiai intézetbe és háromnak műszívre is szüksége volt már, illetve egyiküknél már a szívátültetés is megtörtént.
Igen, nagyon ritkán előfordulnak a szívet károsító szövődmények, és a sokszervi gyulladás során is előfordul, hogy érintett a szív, de egyértelműen koronavírus eredetű súlyos és tartós szívelégtelenségről egy esetben tudunk.
Mire figyeljen az óvodába, iskolába járó gyerek apja, anyja? Mikor, milyen jelekre kezdjenek aggódni? - válaszok a teljes cikkben.