Amerikai kutatók egy olyan fehérjére bukkantak, melynek aktiválásával laboratóriumi körülmények között osztódásra bírhatók a vérképző őssejtek.
A UCLA Egyetem kutatócsoportja a Nature folyóiratban publikált cikkében arról számolt be, hogy az általuk azonosított MLLT3 fehérje aktiválásával osztódásra, megújulásra bírhatók a betegektől levett vérképző őssejtek, írja a MedicalOnline.
A vérképző őssejtek a csontvelőben találhatók, és a csontvelő-transzplantációt régóta alkalmazzák vérrel vagy immunrendszerrel kapcsolatos betegségek gyógyítására. Csakhogy a csontvelő-átültetésnek komoly korlátai vannak: egyrészt nehéz kompatibilis donort találni, másrészt a beteg immunrendszere még így is kilökheti az idegen sejteket, valamint lehetséges, hogy a transzplantált őssejtek száma egyszerűen kevésnek bizonyul a betegség meggyógyításában. Amikor a vérképző őssejteket leveszik, és laboratóriumi körülmények között tárolják, a sejtek gyorsan elvesztik önmegújító képességüket és vagy elhalnak, vagy valamilyen differenciált típusú sejtté alakulnak át.
A kutatók célja ebben a vizsgálatban az volt, hogy kontrollált laboratóriumi körülmények között megőrizzék az őssejtek önifjító és osztódó képességét.