Világszerte több mint száz cég próbálkozik különböző súlycsökkentő gyógyszerek fejlesztésével, de egyelőre a két cégnek lényegében duopóliuma van.
Általában létfontosságú a gyógyszerpiacon, hogy ki jön ki legelőször egy új területet célzó gyógyszerrel – az Eli Lilly nevű amerikai gyógyszeróriás elmúlt heteinek sikerei azonban most azt bizonyítják, az is kifizetődő lehet, ha egy cég csak másodiknak lép piacra, de az elsőnél jóval hatékonyabb gyógyszerrel - írta a telex.hu.
Május közepén lettek meg az első olyan klinikai vizsgálat eredményei, ami két népszerű, fogyást segítő gyógyszert, az amerikai Eli Lilly és a dán Novo Nordisk termékét hasonlította össze. Ahogy azt már korábban sejteni lehetett, a versenyből az amerikai gyógyszergyártó fogyasztószere jött ki jobban: a 72 hétig tartó használat után az Eli Lilly tirzepatid hatóanyagú gyógyszere hatékonyabbnak bizonyult, mint a Novo Nordisk szemaglutidot tartalmazó készítménye. Mindkét gyógyszerrel jó eredményeket értek el, de a tirzepatidot használók átlagosan 20 százalékot fogytak, miközben a szemaglutidot alkalmazók csak 14-et.
Mindennek pedig jelentős üzleti következménye lehet a fogyasztószerek piacának két főszereplője között, bár – mint oly sok mindenbe – Donald Trump amerikai elnök döntései ebbe is beleszólhatnak.
Az Eli Lilly súlycsökkentője 2023-ban kapta meg a szükséges engedélyeket Amerikában, több mint két évvel dán riválisa után. 2024-ben az amerikai fejlesztésű gyógyszer 4,9 milliárd dollár bevételt hozott, szemben a Novo Nordisk készítményének 8,2 milliárd dolláros bevételével. Azóta viszont fordult a helyzet: május elején az eddig álomszerű utat bejáró Novo Nordisk kénytelen volt csökkenteni a 2025-re vonatkozó növekedési előrejelzését a súlycsökkentő gyógyszerek szegmensének „tervezettnél alacsonyabb” növekedése miatt.
Továbbiak a teljes cikkben