• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Veseátültetés: jobb esélyekkel

Lapszemle Forrás: Dunántúli Napló

Egy friss kimutatás szerint a dél-dunántúli régióban jobbak a veseátültetésre várók esélyei, mint az ország más részeiben.

Dr. Kalmár Nagy Károly, a pécsi klinika transzplantációs osztályának vezetője ezt megerősítette és elmondta, a négy déli megyében -Baranyában, Somogyban, Tolnában és Zalában - jelenleg nyolcvanan vannak a várólistán és a pécsi klinikán évi ötven feletti műtétet végeznek el, míg országosan megközelítően ezren várnak veseátültetésre, és összesen mindössze évi háromszáz beavatkozásra van esély. A sebész az előny okát nem kutatta, mint mondta, lehet, hogy a szerencse is közrejátszik benne. Mindenesetre jelezte, hogy a jó hír ellenére a vesedonorok száma évről évre csökken, és csupán a szervcserét koordináló Országos Vérellátó Szolgálatnak köszönhető, hogy eddig a dolgok rendben mentek.

Jellemző, hogy a szolgálat a szervek kivételéhez és szállításához októbertől külön gépkocsit biztosít a klinika számára, így azonnal startolhatnak a szomszéd megyék kórházaiba, baleseti sebészeteire, ha valahol balesetben elhunyt donor akad.

Dr. Kalmár Nagy Károly megjegyezte, hogy az egyre biztonságosabb közúti gépjárművek és a baleseti ellátás, segítségnyújtás ugrásszerű fejlődése miatt kevesebb az agyhalott, akinek a szerveivel életet lehetne mentem. A hír természetesen örvendetes, de azt is jelenti egyben, hogy a szervcserére való várakozás ideje egyre növekszik.

Ezért aztán a megfelelő kompromisszum és a jövő útja az élő donoros transzplantáció. Ilyenkor a vesét, netán a máj egy darabját a szülő, testvár, rokon adja, ami ráadásul a rászoruló életesélyeit is ugrásszerűen javítja. A pécsi klinikán a műtétek 15 százaléka már úgynevezett élő donoros, de ahhoz képest hogy a nagyvilágban már minden második műtét ilyen, ez kevésnek mondható. A sebész szerint az emberek megfelelő információk hiányában jobban félnek a kelleténél az ilyen adományozástól és az adomány elfogadásától.