A koronavírusban meghaltak jelentős többsége azonban sosem került lélegeztetőgépre.
Mérsékeltnek írta le a magyarországi járványhelyzetet Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora egy külföldi diákoknak tartott videokonferencián. Az előadás során eddig nem publikált adatokat is bemutatott, írja a 444.hu.
A kormány és az egyetem intézkedéseinek összefoglalása után Merkely a hivatalos fertőzésszámokról beszélt, amelyek más országokkal összevetve kis mértékben növekednek. A két hét alatt regisztrált első 50 eset után azokon a napokon, amikor száznál több fertőzöttet azonosítottak, legalább felerészben intézményi terjedés állt a háttérben.
Merkely az előadás későbbi szakaszában azt a következtetést vonta le, hogy a járvány nem eszkalálódik a népességben, nincs tömeges fertőzés, viszont veszélyben vannak a kórházak, idősotthonok és hajléktalanszállók.
A rektor az azonosított fertőzöttek életkori megoszlását is bemutatta, amit amúgy nem tesznek közzé a hivatalos koronahonlapon. Többségük az idősebb korosztályból kerül ki, hiszen elsősorban kórházakban és idősotthonokban tesztelnek.
Egy másik dián az április 22-ig lélegeztetőgépre szorult 96 beteg adatait sorolta:
37-en meghaltak,
11 embert levettek a lélegeztetőgépről,
átlagéletkoruk közel 70 év,
közel 68 százalékban férfiak,
az elhunytak átlagéletkora 75 év, majdnem 60 százalékban férfiak,
átlagosan 10 napot töltöttek lélegeztetőgépen.
A koronavírusban meghaltak jelentős többsége azonban sosem került lélegeztetőgépre. Merkely szerint alacsonynak számít az egymillió főre vetített, koronavírus által okozott magyarországi halálozások száma, és akkor is kedvezőnek látszik a helyzet, ha az előző évek azonos időszakához hasonlítjuk az idei országos halálozási statisztikákat.