A tigrisszúnyog csípésével számos trópusi és más veszélyes betegséget terjeszthet.
Még alig telt el pár nap a márciusból, máris egy Magyarországon viszonylag ritka szúnyogfaj egyedeivel találkoztak a Dunántúlon. Ázsiai tigrisszúnyog jelenlétéről számoltak be Székesfehérváron. A rovar számos trópusi betegséget terjeszthet, például a nyugat-nílusi lázat, ami akár agyhártyagyulladást is okozhat, de a szúnyog fonálférgek hordozója is lehet, írja az ATV.
„Fél 6 körül 5 percre nyitva hagytam a bejárati ajtót”. Ezzel kezdte beszámolóját a székesfehérvári Fekete Ágnes Szandra, aki a napokban több tucat, a fénykép tanúsága szerint ázsiai tigrisszúnyoggal találkozott a lakásában. „Azt vettem észre, hogy valami repked a fejem körül, így elhessegettem, visszajöttem a lakásba, és akkor szembesültem vele, hogy rengeteg szúnyog van idebent, szám szerint, amikor levadásztam olyan 27-et megtaláltam, de nagyjából 10 az, ami előkerült, falra kenődött, ide, oda” – mesélte Híradónak.
A rovar a csíkos mintázatáról kapta a nevét. Az ázsiai tigrisszúnyog először Dél-Európában bukkant fel. Most viszont már a kontinens északi területein is előfordul. Csípésével számos trópusi és más veszélyes betegséget terjeszthet.
„Egyelőre pontszerű a megjelenésük, tehát nincs arról szó, hogy tömegesen lennének jelen” - Fekete Gábor úgy tudja, hogy Székesfehérváron a napokban másoknak is felkeltette a figyelmét a furcsa kinézetű szúnyog. Szakember is megvizsgálta a mintákat, de csak a hagyományos, Magyarországon régóta jelenlévő fajokat mutatták ki. Fekete Gábor szerint nincs szükség arra, hogy változtassanak a szúnyoggyérítés eddigi módszerein.
„Módosítani a szúnyogirtási technológiákon nem kell, ebben az esetben sem, ugyanezek a technológiák hatásosak lényegében valamennyi csípő szúnyog ellen, legfeljebb a szúnyogirtás intenzitása változhat ebben az esetben” – fogalmazott a rovartani szakértő.
A klímakutató szerint a tigrisszúnyogok jelenléte vészjelzés. Arra figyelmeztetnek, hogy nagyobb lehet a baj, ha nem sikerül megállítani az éghajlatváltozást.