Fotó: mege.hu
Az apró szúnyog csípése a kutyákra és az emberekre ártalmas lehet, hangtalan, az ember gyakorlatilag nem érzékeli a csípésüket -
idézi az m1 Híradó hírét a hvg.hu.
Egy eddig nálunk kevésbé ismert betegséget, Leishmaniat okozhat, ami először lázzal és hasmenéssel jár, később azonban fekélyek keletkeznek a bőrön és a belső szervek is károsodhatnak. A kezelés évekig tarthat. A legveszélyeztetettebb korosztály a 6 éves kor alatti – mondta a híradónak Kapiller Zoltán, a Magyar Kullancsszövetség elnöke.
A lepkeszúnyog ellen azért nehéz védekezni, mert kicsi mérete miatt a szúnyoghálón is átrepül. A szakemberek ezért a megelőzést ajánlják, a hagyományos szúnyogriasztók hatékonyak. A lepkeszúnyog csípését egyébként egyelőre csak kutyákon észlelték Magyarországon, Baranya és Somogy megyében.
A lepkeszúnyogok apró, jellegzetes megjelenésű, fonalascsápú kétszárnyúak - olvasható a kártevőirtással foglalkozó szakmai szervezet, a
Magyar Egészségügyi Gázmesterek (Mege) honlapján. Testük erősen szőrözött, a csápok viszonylag hosszúak, 16 ízből állnak, a fejen szembetűnőek a fekete színű szemek. A nőstények szájszerve szúró-szívó. Lábaik hosszúak, szárnyuk középtájt kiszélesedő, nyugalmi állapotban oldalra kissé széttárt.
Mintegy 600 fajuk ismert világszerte. Csak a Phlebotominae alcsaládba tartozó fajoknak van humán- és állategészségügyi jelentősége. Ezen belül az ember és a kutya leishmaniosisát okozó hozzávetőleg 50 faj a Phlebotomus, illetve Lutzomyia nembe tartozik, és főként trópusi, szubtrópusi, mediterrán területeken gyakoriak.