• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Veszélyesen kevés az aneszteziológus

Lapszemle Forrás: Délmagyar Online

Nincs elég aneszteziológus és intenzíves orvos Csongrád megyében – szinte mindenhol létszámgondokkal küzdenek.

A minimumfeltételeknek ugyan megfelelnek az intézmények, de a jogszabály által előírt műszakosítást sehol sem tudják megoldani. A dél-alföldi grémiumvezető szerint néhol az ellátást veszélyezteti a helyzet – írja a Délmagyar Online.

A Dél-Alföld 10 kórházából – csak az aneszteziológiai és intenzív terápiás részlegeken - 30 orvos és 90 nővér hiányzik. Az egészségügyi ellátásban ez a szakterület biztosítja az összes többi műtéti hátterét: nélkülük nem tudnának operálni. Csakhogy a legtöbb intézményben nincs tartalék a dolgozói létszámban – elég egy apró fennakadás, és borul a rendszer.

Hetente 2–3 alkalommal kell leállítani műtőt, mert nincs elég ember – közölte Molnár Zsolt, a Szegedi Tudományegyetem Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézet tanszékvezető egyetemi tanára, aki hozzátette azt is, a megyében Szeged kivételezett helyzetben van: bár 30 műtőt és 4 intenzív osztályt látnak el, az egységes központi beosztásnak köszönhetően mindenhol van elegendő orvos és nővér is. Az ügyeletesek létszáma viszont elégtelen: a szükséges három helyett egy orvos jut a 10 ágyra. Arra pedig remény sincsen, hogy a jogszabály által előírt műszakrendszert bevezessük annak érdekében, hogy az ügyeletes ne 24, hanem csak 12 órát dolgozzon. Ehhez 10 új álláshelyre lenne szükség – mondta a szakember.

A szinte már általánosnak mondható utánpótláshiány itt nem lenne akadály: csak az idei végzősök közül öten jelezték, hogy ezeken az osztályokon helyezkednének el. Csakhogy az országos helyzethez hasonlóan a szegedi klinikákon is évek óta létszámstop van. Hiába lenne tehát szükség új emberekre, és hiába állnak sorba a jelentkezők, az intézet nem bővülhet, mert nincs rá pénz – mondta Pál Attila, a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ elnöke, aki hozzáfűzte: létszámstop idején is fel lehet venni embereket – ott, ahol vannak üres álláshelyek. Az aneszteziológiai és intenzív terápiás intézet azonban az egyetlen a szegedi klinikák között, ahol minden álláshely be van töltve. A négy egyetem közül a szegedin a legalacsonyabb az aneszteziológusok bére, az elvándorlás itt mégsem jellemző.

A csapat morálját jól jellemzi, hogy sehol máshol nincs annyi európai szakvizsgázott szakember, mint itt, és jelenleg 10 potenciális PhD-felkészülő van az intézetben. Ez az erkölcsi tőke pedig elég ahhoz, hogy akik itt dolgoznak, maradjanak – hangsúlyozta Molnár professzor, hozzátéve: kérdés azonban, hogy mikor unják meg a mindennapi megélhetési gondokat. Ha elmennek, itt is komoly problémák lesznek. Dél-alföldi grémiumvezetőként a professzor azt is látja, hogy a régió többi kórháza nagyságrendekkel rosszabb helyzetben van. Több helyen előfordul, hogy az osztályos ügyeletes a műtőben is ügyel, így ha operálnia kell, a nővérekre maradnak az élet-halál között lévő betegek.

Tárgyalásban vagyok az érintett kórházigazgatókkal, hogy vegyenek fel orvosokat – mondta Molnár professzor, mert ha nem teszik, veszélybe kerül szakképzési akkreditációjuk. Márpedig ha nem alkalmazhatnak rezidenseket, az komoly presztízsveszteséggel jár.