"Több mint 30 éve dolgozom a gyógyszerhatóságnál, de bármi is volt az intézményi szerkezet és az elnevezés, mindig jellemző volt és maradt a kollégák elkötelezettsége".
Noha a lakosság a gyógyszerészeket továbbra is leginkább a közforgalmú patikákból ismeri, fontos feladatuk van a kórházi, klinikai gyógyszertárakban, ahol az intézmény teljes gyógyszerellátása az ő felelősségük, a beszerzéstől kezdve a beteg személyre szabott gyógyszerelésééig – mondta a Hiradó.hu-nak a gyógyszerészek világnapja alkalmából adott interjúban Csakurdáné Harmathy Zsuzsanna. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) Egyedi Gyógyszerhatósági Ügyek Főosztályának vezetője hozzátette: napjaink gyógyszerészei nagy szerepet vállalnak például egy új gyógyszer fejlesztését bevezető klinikai vizsgálatokban is. Kulcsszerepet kaphatnak az iparban is, a gyártási folyamat előkészítésétől kezdve a minőségbiztosításig.
– Változik a gyógyszerészekkel szembeni társadalmi elvárás, s ezzel együtt a munkaerőpiacon is változik, átalakul a gyógyszerészek helyzete. Napjaink gyógyszerészétől mást várnak el, mint a régi, közmegbecsülésnek örvendő, békebeli patikustól.
– Napjaink gyógyszerészei nagy szerepet vállalnak például egy új gyógyszer fejlesztését bevezető klinikai vizsgálatokban is. Kulcsszerepeket kaphatnak az iparban is, a gyártási folyamat előkészítésétől kezdve a minőségbiztosításig, a forgalomba hozatali engedélyeztetéstől kezdve a gyógyszer értékesítéséig, sőt finanszírozási folyamatok bonyolításában, a készítmény terápiában betöltött szerepének nyomon követésében, az ellátás szervezésében, a gyógyszerismertetés, gyógyszermarketing folyamataiban is. Itt jutunk el a gyógyszerhatóság munkájához, ahol egy intézményben egyesül a fent felsorolt minden folyamat hatósági vetülete. A gyógyszerhatóságnál dolgozó gyógyszerészkollégáknak államigazgatási oldalról van lehetőségük a gyógyszer életútjának minden állomásával foglalkozni.
– A gyógyszerhatóság mit vizsgál még?
– A törzskönyvezést követően a forgalomba hozatali engedély jogosultjának folyamatosan biztosítani kell a dokumentációban előírt minőséget, figyelemmel kell kísérni a terápia során a gyakorlatban jelentkező tapasztalatokat, a hatásosságot, a bejelentett mellékhatásokat. A gyógyszer minőségében, hatásosságában, biztonságosságában fellépő bármilyen eltérést jelenteni kell a gyógyszerhatóságnak, ahol gondos mérlegelés után születik döntés a szükséges beavatkozásról. Ez lehet az eltérés engedélyezése, de akár az adott tétel felfüggesztése, vagy maga a gyógyszer forgalomból történő kivonása is. Ha az ellátásban támad zavar, és gyógyszerhiány keletkezik, azt is a gyógyszerhatósághoz kell bejelenteni, és a bejelentőnek együtt kell működnie a hiányhelyzet minimalizálásában, hogy a betegek terápiája a lehető legkisebb mértékben sérüljön. A forgalomba hozatali engedély jogosultján túl a gyógyszerhiány elhárításában nagy szerepe van a nagykereskedőknek is, melyek a külföldi gyógyszerforrások felkutatásában és a Magyarországra történő szállításában vesznek részt, szintén a mi egyedi import-, illetve kontingens engedélyeink alapján.
Továbbiak a teljes interjúban