A komplex gyermekrehabilitációval nő az esély arra, hogy a kis páciensek teljesebb életet élhessenek.
Hol volt, hol nem volt – így is kezdődhetne a Jósa András Oktatókórház Gyermekrehabilitációs Osztályának története, hiszen a kezdetek nagyon régre nyúlnak vissza, bár az osztály májusban ünnepelte a 17. életévét. A fiatalabb korosztály nem emlékezhet arra, hogy 1965-től Sóstón működött egy Anyás-csecsemőotthon (ACSI), ahol az anyák szociális rehabilitációjával is foglalkoztak a családjuk nélkül élő csecsemők ellátásán túl. Ennek az intézménynek volt az igazgatója dr. Pethő Ágnes, aki nagyot álmodott, azt, hogy jöjjön létre egy olyan osztály, részleg, ahol az aktív gyermekgyógyászati ellátást követően kialakult, megmaradt funkciózavarok kezelését speciális módszerekkel végezhetik – írja a szon.hu portálja.
A nyíregyházi gyermekrehabilitáció gyökereihez visszanyúló előadásában dr. Pethő Ágnes arra is kitért, hogy az otthonban élő gyerekek több mint fele speciális fejlődési menetű, igényű volt. A megyében az országos átlaghoz képest nemcsak a születésszám volt magasabb, hanem a koraszülések száma is, amihez társult egy hátrányosabb szociokulturális és gazdasági környezet, de már kialakult egy jól működő és specializálódott gyermekgyógyászati ellátás.
A gyermekrehabilitáció multidiszciplináris ellátás, sokoldalú hátterét a kórház más osztályai és szakrendelései nyújtják.
A siker titka, hogy a cél érdekében az orvossal, a terapeutákkal a szülők és az érintett gyerekek is aktívan együttműködjenek.