A mikroszennyeződések mennyisége tehát meg sem közelíti azt a mértéket, ami az emberi egészségre kockázatot jelentene.
A budapesti ivóvíz minden tekintetben kiváló minőségű, teljes mértékben megfelel a jogszabályi követelményeknek, és az egészségre nézve is teljesen biztonságos – mondta a Magyar Nemzetnek a főváros ivóvízellátását is biztosító parti szűrésű ivóvíz-ellátórendszerek vizsgálatának eredményeit ismertetve a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) vízhigiénés szakértője. Vargha Márta tájékoztatása szerint az Ökológiai Kutatóközpont, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Miskolci Egyetem és a Fővárosi Vízművek közreműködésével zajló Tiszta ivóvíz program célja, hogy a jó minőségű ivóvíz hosszú távon, változó körülmények között is biztosítható legyen.
A program keretében egy éven át folyt a vizsgálat, amely olyan új, az ivóvíz minőségét veszélyeztető tényezők – gyógyszermaradványok, növényvédőszer-maradványok, antibiotikum-rezisztens mikroorganizmusok – feltárását célozta, amelyre a rutinszerű ivóvízvizsgálatok nem terjednek ki. Mindemellett sor került azoknak a mikrobiális közösségeknek a vizsgálatára is, amelyek a víztisztítási folyamatokban vesznek részt vagy a vízhálózatokban telepednek meg. A vizsgálat során kéthetente a Dunából mint vízbázisból, a parti szűrésű kutakból, valamint a különböző technológiai és fogyasztói pontokról vettek mintát, amelyekből különböző szempontok alapján 45-50 ezer mérést végeztek el. Bár még számos vizsgálat kiértékelése folyamatban van, a szakértő szerint a mikroszennyezők vonatkozásában nagyon kedvezők az eddigi eredmények.
A Duna nagy vízhozama miatt bekövetkező hígulásnak köszönhetően ugyanis a mikroszennyeződések nagyon alacsony, mindössze néhány nanogrammos koncentrációban vannak jelen a nyers vizekben. Ez a mennyiség tehát meg sem közelíti azt a mértéket, ami az emberi egészségre kockázatot jelentene – hangsúlyozta Vargha Márta. Továbbiak a cikkben