"A járvány letesztelte a magyar egészségügyet, amely kitűnően vizsgázott".
Nemrégiben még borúlátó járványügyi előrejelzésekkel borzolta a kedélyeket, most viszont önkritikát gyakorol, és azt ígéri, nem jósolgat többet. Zacher Gábortól, a nemzet toxikológusától a 24.hu megtudta, mit gondol a komcsikról, miért politizált a Fideszben, és miért gáz, hogy az átlag magyar szülő napi hét percet beszél a gyerekével.
...
Az orvosok egy részének előírják, hogy mit mondjanak vagy mit gondoljanak?
Ma az orvosok többnyire nem beszélhetnek a nyilvánosságban, mert azzal az egzisztenciájukat veszélyeztetik. Ha mégis beszélnek, nem mondhatnak bármit, kőkemény engedélyeztetési procedúra van.
...
A járvány alaposan letesztelte a magyar egészségügyet.
Igen, és a magyar egészségügy kitűnően vizsgázott. Megmutatta, hogy egyáltalán nem annyira szar, mint sokan mondják.
Mint ahogy például Zacher Gábor is nyilatkozta évekig? A Honvéd kórházas sztori idején többször is a rendszer egészéről beszélt, egy év múlva meg azt mondta, akkorák a hiányosságok, hogy öt éven belül bedőlhet a magyar egészségügy. Most meg nem annyira szar? Mi történt közben?
Sok minden. Megemelték az orvosok fizetését, kivezették a hálapénzt, és a harmadik hullám idején tényleg volt elég eszköz és ágy a kórházakban, kaptunk lélegeztetőgépeket, fertőtlenítőszereket, infúziós pumpát, monitorokat, satöbbi. És még egyszer mondom: azt, hogy milyen egy rendszer, az ilyen kemény próbatételek mutatják meg; ez most azt mutatta, hogy kibír egy emberfeletti terhelést.
Akkor vissza kell vonnia a korábbi nyilatkozatait?
Mit kéne visszavonnom? Amikor arról beszéltem, hogy kevés az orvosok fizetése, tényleg kevés volt. Amikor azt mondtam, hogy kevés az eszköz, tényleg kevés volt. Nem fogom ugyanazt hajtogatni akkor is, amikor változik a helyzet. És most sem azt állítom, hogy minden szép és jó, csak azt, hogy nem olyan rossz, mint korábban. Van még csomó hiányosság, persze. A középkádereknek is rendezni kell a fizetését, mert hiába kap azt orvos sok pénzt, ha nincs nővér. És az is igaz, hogy még néhány hetet bírtunk volna maximum. Az őszinte kommunikáció hiánya volt a legnagyobb baj, meg persze a felelőtlen ígérgetés, amikor például a miniszerelnök azt mondta, hogy aki megbetegszik, azt meggyógyítjuk, és aztán meghalt harmincezer ember.
További részletek a cikkben.