Mihályi szerint a meddőségi klinikák ügye nagyon érzékeny kérdés, messze túlmutat a dolog orvosi, biológiai, tudományos vetületein.
A kormány ellenőrzése alá vonta a meddőséget kezelő magánklinikákat, de a rendelkezés szerint csak három évig. Mihályi Péter egészségügyi közgazdász szerint az egész nagyon furcsa, nem tudni, hogy bérleti konstrukció van-e emögött, és azt sem, hogy azon klinikák vezetői, akik pozitívan nyilatkoztak a döntésről a minisztérium honlapján, miért mentek ebbe bele, írja a Klubrádió.
Mihályi szerint a meddőségi klinikák ügye nagyon érzékeny kérdés, messze túlmutat a dolog orvosi, biológiai, tudományos vetületein. Az emberi élet legintimebb részeit érinti, és azt jelenti, hogy azok a párok, amelyek ezekhez az intézetekhez fordulnak, mostantól minden adatukat átadják az államnak.
Hivatalosan 150 ezer érintett párról beszélnek. Mihályi Péter szerint biztos van akár több ezer olyan pár is, amelynek ha több pénze lenne vagy ingyen megkapná az államtól a segítséget, akkor néhány ezer gyerek megszületne – ha tényleg csak a pénzen múlna. Viszont a demográfiai folyamatokban még ez sem lenne jelentős változás.
Nagyon sok olyan látszólagos államosítási akció történt Magyarországon az elmúlt tíz évben, amelynél az állam közpénzből olyan visszautasíthatatlan ajánlatot tett, amelyre bolondok lettek volna nemet mondani. Ebben az esetben az lett volna a normális, ha a minisztérium felteszi a honlapjára a szerződéseket.
Az interjú itt hallgatható meg.