A NEAK munkatársai rendkívül hatékonyan és alázatosan végzik a méltányossági kérelmek elbírálását, de a rendszer így fenntarthatatlan.
Sok új gyógyszer vár arra, hogy a betegek támogatással hozzáférjenek, ám átlagosan 2-3 év telik el egy-egy gyógyszerbefogadás között. S amíg ez nem történik meg, addig a rászorulók csak egyedi méltányosság keretében juthatnak ezekhez a készítményekhez – hangzott el az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) sajtóbeszélgetésén - írja a népszava.hu.
Szalóki Katalin, az egyesület igazgatója úgy vélte: amíg az új terápiák nem kerülnek a támogatási rendszerbe, addig az egyedi méltányossági eljárással bárki hozzájuthat azokhoz a készítményekhez, amiket az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) engedélyezett. Ugyanakkor a gyakorlatban a hozzájuk érkező információk szerint olykor nagyon lelassul, akadozik a folyamat. Wintermantel Péter, a Novartis Hungaria Kft. kormányzati kapcsolatokért felelős vezetője hozzátette: a méltányossági kérelmek elbírálása akkora adminisztrációs terhet ró a kezelőorvosokra, hogy azok „eleve háromszor meggondolják, hogy egyáltalán elindítsák-e betegüket” ezen a terápiás úton.
Naponta 100-150, évente 22-25 ezer ilyen kérelem érkezik a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőhöz (NEAK), ahol néhány szakember végzi az engedélyezést. S hiába is dolgoznak egyhuzamban ezek az emberek reggel héttől este hatig, nem győzik ezt a kérelemmennyiséget. Harsányi András, a Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság (META) elnöke szerint a látszat ellenére a NEAK munkatársai rendkívül hatékonyan és alázatosan végzik ezt a feladatot, de a rendszer így fenntarthatatlan.
További részletek a cikkben.