A hazánkban jelentett Lyme-kór esetek száma 2024-ben 32 százalékkal nőtt az előző évhez képest, a korábbi évek mediánjához képest 37 százalékkal.
A Lyme-kór az egész világon mindenütt, és hazánk egész területén is a leggyakoribb állatról emberre terjedő betegség. Magyarországon néhány százezer, akár egymillió ember is szenvedhet a Lyme-kórtól. A világ egyik lehíresebb orvosi szaklap elemzése szerint pedig már minden ötödik ember találkozott a kórokozóval. Európában évente legalább 650-850 ezer új fertőzés történik (egyes becslések szerint több mint 2,5 millió is lehet), hazánkban a becsült éves esetek száma húszezerre tehető, de nagyon nagy a látencia, miután nehezen diagnosztizálható és nagyon sok egyéb társfertőzés kíséri.
A hazánkban jelentett esetek száma 2024-ben 32 százalékkal nőtt az előző évhez képest, a korábbi évek mediánjához képest 37 százalékkal.
A Lyme-kór legalább ötször gyakoribb, mint az AIDS, és másfélszer gyakoribb, mint az emlőrák.
A Lyme-kór diagnosztizálását megnehezíti, hogy a Lyme-folt csupán az esetek harmadánál jelenik meg a bőrön, és a további tünetei, mint a fejfájás, láz, fáradtság, ízületi fájdalmak, sok egyéb betegségre is utalhatnak. A kórokozó hónapok, de évek, sőt évtizedek múltán is megbetegítheti bármely szervünket. Gyakran okoz idült bőrgyulladást, de az idegrendszert, az ízületeket és az izomrendszert, valamint a szívet is károsíthatja.
Információk a DualDur tesztről
Van egy magyar innováció, egy világon egyedülálló teszt. Ez a DualDur, mely negyven év tudományos munkájának gyümölcse, amely képes láthatóvá tenni a Lyme kórt okozó baktériumot, a Borreliát.
Ez Európa legnagyobb Lyme diagnosztikai klinikai kutatása által igazolt, CE-jelzéssel rendelkező laboratóriumi tesztje, mely a fertőzött eseteket 96%-os pontossággal diagnosztizálja. Lehetővé teszi, hogy direkt vizsgálati módszerrel megmutassák, láthatóvá tegyék a kórokozó jelenlétét a mikroszkóp alatt, még a szerológiai-, azaz immunreakció kialakulása előtt, és mielőtt a tünetek hangsúlyosabbá válnának.
A DualDur az egyetlen olyan direkt diagnosztikai eljárás a Lyme-kór kimutatására, amelyet nyilvános, előre megtervezett kutatásokban, Európában igazoltak. Az Európai Parlament állásfoglalása a Lyme-kórról a DualDur és hasonló innovációk támogatását javasolja.
A DualDur labordiagnosztikai eljárás egy egyszerű vérvételt követően a betegséget bármely stádiumában képes kimutatni. A rendszer a mesterséges intelligencia segítségével képes arra, hogy elkülönítse a tünetekkel még nem rendelkező, és a szakértők által már feltehetőleg kezelésre javasolt eseteket.
Miért jelent áttörést a Lyme kór kezelésében a DualDur?
● Nem a szervezet immunválaszát, ellenanyag-termelését kutatja, nem indirekt vizsgálat, mint a többi módszer. A jelenleg leggyakrabban használt szerológiai tesztekhez képest a DualDur 60 százalékkal tudja növelni a szenzitivitást, az érzékenységet.
● A betegséget bármely stádiumában képes kimutatni: akár már egy héten belül is, de akár évek múlva is megmutatja a kórokozót, amely folyamatosan fenntartja a fertőzést a vérben.
● Nem csak a diagnózist adja meg, de a terápiával kapcsolatban is eligazít.
● A teszt olyan társfertőzésekről is informálja az orvosokat, mint például a Bartonella vagy a Babézia. Ez is jelentősen befolyásolhatja a terápiát.
● Miután a vérben lévő kórokozót mutatja meg, így egyedülálló erőssége, hogy a terápia végén képes kimutatni, a beteg kezelése eredményes volt-e vagy sem.
Hogyan működik?
A Lyme-kórt okozó baktériumok nem találhatók meg olyan mennyiségben a vérben, mint a hasonló kórokozók, amelyek súlyos tüneteket okoznak, századannyi vagy még kevesebb van belőlük. Ráadásul a vér mikroszkópos vizsgálata még a szakember számára is kihívás, mert rengeteg műtermék és felülfertőződés keletkezhet.
Éppen ezért a vénás vért egy speciális sejttechnológiai folyadékba vesszük le, ami megakadályozza a minta lebomlását, majd pedig százszorosára sűrítjük a benne lévő kórokozókat. Így a különböző fertőzések láthatóvá válnak a speciális mikroszkóp alatt.
Az eljárást méltán lehet innovatívnak nevezni, hiszen már a DualDur folyadék, a sűrítési módszer és maga a vizsgálatot végző mikroszkóp is szabadalommal védett – ez is mutatja, hogy a vér vizsgálata milyen kihívásokat tartogat.
Hol végezhető el a teszt?
Jelenleg a DualDur vizsgálat Magyarország mellett számos európai országban elérhető a cég klinikai partnerein keresztül. Eddig összesen 32 országból érkezett minta vizsgálatra. 2023 nyarán nyitották meg első, Magyarországon kívüli laboratóriumukat Lengyelországban, így Európában további 37 millió ember számára vált közvetlenül elérhetővé az itthon már évek óta rendelkezésre álló speciális diagnosztikai technológia. Így összesen már 3 laboratóriumban végzik a vizsgálatokat, és bár érdeklődtek további laboratóriumok, a jelenlegi kapacitások bőségesen elegendőek az igények kiszolgálására – mivel a vizsgálatot gyorsan, automatikusan lehet végezni.
A Lyme Diagnostics Kft. magyar magántulajdonban van, és Bózsik András Pál vezetése alatt 2012 óta fókuszál a Lyme-kór diagnosztikájában áttörést jelentő laboratóriumi technológiák engedélyeztetésére és piaci bevezetésére. A cég Dr Bózsik Béla Pál négy évtized alatt kifejlesztett és tökéletesített módszereire alapozva segíti a Lyme-kórban szenvedő betegeket és kezelőorvosaikat egy megbízható diagnózis felé. A szolgáltatásokat cégcsoport szinten nyújtja, 9 munkatárssal, alvállalkozókkal és külső szolgáltatókkal dolgozik. A cégcsoport 2024. évi beszámolója szerinti konszolidált árbevétele 151 millió Ft, melynek 61%-a export. A konszolidált adózott eredmény 25 millió Ft volt, a befektetett eszközállomány 847 MFt.