• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Jesse Colin Young dala a Lyme-kórról

Lyme borreliosis MA 06:09 Forrás: Lymedisease.org
Jesse Colin Young dala a Lyme-kórról

Young évekig szenvedett a kognitív zavaroktól, a depressziótól, a hangulatingadozásoktól és a különböző fájdalmaktól - nem tudta, hogy mi a valódi baj.

Jesse Colin Young és a Youngbloods nem elsőként vette fel a „Get Together” című dalt, de az ő verziójuk hatalmas sláger lett, és segített az együttesnek sztárrá válni. 1972-ben a zenekar feloszlott, és Young sikeres szólókarrierbe kezdett. Aztán komoly fizikai és pszichiátriai problémái lettek, amelyekről kiderült, hogy Lyme-kór, amiről végül a „Lymelife” című dalban írt.

Jesse Colin Young szerint az élet Lyme-kórral „akár egy késszúrás”

1995-ben tűz ütött ki a kaliforniai Point Reyes nemzeti tengerparti területen, a San Franciscótól 30 mérföldre északra fekvő, vad szépségű helyen. A forró, száraz szelek által táplált tűzvész több mint 12 000 hektárnyi bozótot és erdőt perzselt fel. Negyvenöt épület vált lángok martalékává, köztük a legendás énekes/dalszerző, Jesse Colin Young és családja otthona.

Young akkor még nem tudta, de a tűz és annak következményei jelentős fordulópontot jelentettek az életében. Olyan erőket indított el, amelyek a rossz egészségi állapot és az érzelmi zavarok lefelé tartó spiráljába sodorták, majd a neurológiai Lyme-kór meglepő diagnózisához vezettek. A történteket a „Lymelife” című dalában igyekezett megragadni. Ebben sok évnyi tapasztalatát 30 sornyi szövegbe sűrítette.

Young és zenekara, a Youngbloods az 1960-as években a „Get Together” című slágerükkel robbantak be a zenei köztudatba. A New Yorkban felnőtt Young 1967-ben költözött Point Reyesbe, mert a természeti pompa elvarázsolta. Élvezte a magányt és a lenyűgöző tájat.

Lymelife

„Ott kezdődött az utam” - mondta Young egy telefonos interjúban. „Túráztam az erdőben, és motoroztam a tengerparton. New York Lower East Side-járól érkezve úgy éreztem magam, mintha meghaltam volna és a mennyországba kerültem volna. Erről szól a Lymelife című dal eleje. A természetnek ez az erőteljes, gyönyörű élménye volt... és fókák éltek ott a Limontour Spit partján, és szarvasok futkároztak mindenfelé, hatalmas csordák, mindenfelé. Imádtam.”

A Point Reyes természeti világában eltöltött közel 30 év alatt Young gyakran szedett ki kullancsokat magából, de nem foglalkozott velük. Aztán leégett a háza.

Egy megsemmisítő csapás

„Ez egy megsemmisítő csapás volt számomra. Beleszerettem abba a térségbe, zenét írtam róla, inspirált. Azt hiszem, ez hozta ki belőlem a Lyme-ot, hogy a tűzvész csapása érzelmileg és végül fizikailag is olyan mélyre taszított. Akármilyen régóta is hordoztam a Lyme-kórt a testemben, úgy döntött, hogy itt az ideje átvenni az irányítást.”

De erre még sokáig nem jött rá. A tűzvész után feleségével Hawaiira költöztek, ahol egy kis kávéültetvényen lévő házban éltek. Young azt mondta: „Hamarosan azt hittem, hogy megőrülök. Rengeteget szorongtam, pánikrohamaim voltak, és furcsa tüneteim, például nyelési nehézségeim. Mindezekről a dolgokról csak azt feltételezték, hogy pszichoszomatikusak, mert átéltem azt a traumatikus élményt, hogy így elvesztettem a házamat. Az orvosok csak annyit tudtak kitalálni, hogy antidepresszánsokat adjanak nekem”.

Young évekig szenvedett a kognitív zavaroktól, a depressziótól, a hangulatingadozásoktól és a különböző fájdalmaktól - nem tudta, hogy mi a valódi baj, és az orvosai által felajánlott kezelésektől alig kapott enyhülést.

A sors újabb fordulata

Aztán a 2000-es évek közepén a felesége elment egy családi temetésre Ohióba. Ott találkozott unokatestvérével, Barbara Buchmannal, aki történetesen az International Lyme and Associated Diseases Society (ILADS) ügyvezető igazgatója volt. Buchman átadott unokatestvérének egy példányt az ILADS brosúrájából, amely a Lyme-fertőzésről és a pszichiátriai tünetekről szólt.

„Így a brosúra a konyhapultunkon kötött ki. Elolvastam, és azt gondoltam: ez az én életrajzom”.

Felhívta Buchmant, aki azt javasolta, hogy keresse fel Dr. Richard Horowitzot a New York-i Hyde Parkban. Horowitz Lyme-kórt diagnosztizált Youngnál, és antibiotikumokat írt fel.

A józan ész visszanyerése

„És ezzel elkezdődött az utam, hogy visszanyerjem a józan eszemet. Ez, és az ivás abbahagyása. Mert amikor nem tudod, hogy mi történik, akkor minden kéznél lévő eszközzel „gyógyítasz”. És az alkohol egy újabb csapdává vált számomra. Szóval a józanságom és a Dr. Horowitz által végzett antibiotikumos kezelés megkezdése után kezdtem érzékelni, hogy az elmém kezdett visszatérni hozzám.”

„Ez a dal az én ajándékom”

„Amíg az amerikai infektológusok és a CDC tagadja a krónikus Lyme létezését, addig az évtizedek óta szenvedők nem kapnak megfelelő kezelést. Ezen próbálok segíteni. Ez a dal az én ajándékom. Ez az, amihez a legjobban értek.”

Forrás: https://www.lymedisease.org/jesse-colin-young-death/ 

Legolvasottabb cikkeink