A fertőzés lehetősége szinte minden hónapban fennáll, feltéve, hogy ehhez adottak a megfelelő körülmények.
A kutyáknál Lyme-kór alakulhat ki a feketelábú kullancs csípésétől, amely a Borrelia burgdorferi nevű baktériumot adhatja át. A megbetegedés után a kutyák belázasodhatnak és egy vagy több ízületüknél sántíthatnak. Emellett erőtlenek is lehetnek, és a nyirokcsomóik megduzzadhatnak. A betegség súlyosabb, a veséket érintő formája gyakran halálos kimenetelű.
A jó hír? A Lyme-kórt okozó fertőzés megelőzhető.
Íme öt dolog, amit a gazdiknak tudniuk kell a kutyák Lyme-kór elleni védelmének támogatásáról.
1. A Lyme-kórt okozó baktériumokat a kullancsok hordozzák.
A Borrelia burgdorferi, a Lyme-kórt okozó baktérium az egyik leggyakoribb kullancsok által terjesztett fertőzés. A fertőzött feketelábú (vagy szarvas) kullancs által történő átvitelt követően a Borrelia burgdorferi a kutya testének különböző részeibe vándorol, és problémákat okozhat.
2. Időbe telhet, amíg a kutya tüneteket mutat.
A Lyme-kórban szenvedő kutyáknál számos tünet jelentkezhet, többek között ízületi fájdalom, duzzanat és láz. Előfordulhat, hogy a kutyák a fertőzött kullancs csípése után hetekig vagy hónapokig nem mutatják a betegség jeleit - és sok fertőzött kutya soha nem is mutat betegségre utaló jeleket. Szerencsére néhány teszt segítségével megállapítható, hogy a kutya megfertőződött-e, bár egyes teszteknél akár kilenc hétnek is el kell telnie ahhoz, hogy pozitív eredményt mutassanak.
A Lyme-kór tünetei a kezdeti fertőzés lefolyásától függnek. Az Amerikai Állatorvosi Szövetség (AVMA) szerint a gazdiknak a következő jelekre kell figyelniük:
láz
duzzadt ízületek és sántítás
étvágytalanság
letargia és/vagy depresszió
veseproblémák
3. Az állatorvosok tudják a kutyát Lyme-kórra tesztelni.
A Lyme-kórt nehéz lehet diagnosztizálni, és a fertőzést nehéz lehet kimutatni a kutyáknál. Az AVMA arra ösztönzi az állattartókat, hogy forduljanak állatorvoshoz az esetlegesen Lyme-kóros kutyák vizsgálatával, ellátásával és kezelésével kapcsolatban.
Az állatorvos vérvizsgálatot végezhet a Lyme-kór bakteriális kórokozójával (Borrelia burgdorferi) szembeni antitestek kimutatására. További vizsgálatokat végezhet a fertőzés diagnosztizálásának elősegítésére és annak megállapítására, hogy a fertőzés érintette-e a kutya veséit.
4. A Lyme-kór egész évben veszélyt jelent.
A közhiedelemmel ellentétben a Lyme-kórt okozó baktérium elkapásának kockázata nem csak „nyári” vagy „melegebb időben” jelent fenyegetést. A fertőzés lehetősége szinte minden hónapban fennáll, feltéve, hogy ehhez adottak a megfelelő körülmények: az időjárás, a hőmérséklet és a fertőzött kullancsok. A Companion Animal Parasite Council szerint ez egész éves probléma lehet. Arra ösztönzik az állattartókat, hogy egész évben védjék a kutyájukat.
5. A megelőzés a legjobb módja a kutyák védelmének.
A megelőzés a legjobb módja annak, hogy a kutyánkat megóvjuk a Borrelia burgdorferi, a Lyme-kórt okozó kórokozó átvételétől. A gazdiknak érdemes rendszeres megelőző ellenőrzéseket végezniük kutyájuk szőrzetének átvizsgálásával. Ha kullancsot találunk, azonnal távolítsuk el.
A gazdiknak célszerű beszélniük állatorvosukkal a kullancsok elleni védekezésről, a Lyme elleni védőoltás lehetséges előnyeiről és más olyan lépésekről, amelyek segíthetnek megvédeni a kutyát a Lyme-kórral szemben.