A pennsylvaniai Perelman School of Medicine kutatói kísérleti mRNS-vakcinát fejlesztettek ki a Lyme-kórt okozó baktérium ellen.
A vakcina hatékony megoldást kínál a Lyme-kór megelőzésére azáltal, hogy a Borrelia burgdorferi baktérium genetikai anyagának egy kis darabját juttatja a szervezetbe. Ez olyan választ vált ki, amely lehetővé teszi az immunrendszer számára, hogy felismerje és leküzdje a baktériumot, ha az egyén kullancscsípés révén valaha is kapcsolatba kerül vele.
A Borrelia burgdorferi a fertőzött kullancsok révén terjed át az emberre. A betegség széles körű tüneteiről ismert, beleértve a lázat, a fáradtságot és az izomfájdalmakat. Bár a legtöbb eset antibiotikummal kezelhető, a fertőzöttek mintegy 20%-ánál az első kezelés utáni további kezelésre van szükség. A betegség ellen jelenleg nincs humán vakcina.
Miután a preklinikai állatkísérletek ígéretes eredményeket mutattak, a kísérleti vakcinát klinikai vizsgálatokban fogják tesztelni, hogy felmérjék biztonságosságát és a hatékonyságát az embereken. Siker esetén a vakcina a Lyme-kór megelőzésének első módszere lehet.
A Lyme-kór megelőzésének egyik eszközeként a Penn biológusai 2021-ben térképet is készítettek a Lyme-kórt terjesztő kullancsok az állam északkeleti részén történő azonosítására. Az amerikai CDC adatai szerint Pennsylvania az elmúlt 12 évből 11-ben folyamatosan az első helyen állt az országban a Lyme-kór előfordulása tekintetében.
Alyssa Moyer, a Wellspan Health alelnöke és regionális orvosigazgatója elmondta: a legfrissebb adatok azt jelzik, hogy a Lyme-kór megbetegedések száma idén megugrott, ami valószínűleg az enyhe télnek tudható be.
Forrás: The Daily Pennsylvanian