Kevésbé ismert tünetek, ami miatt a Lyme-kóros beteg elveszhet az egészségügyi rendszerben.
„A Lyme-kór diagnózisa komoly kihívást jelenthet” – véli dr. Daniel Cameron, New York-i belgyógyász és klinikai epidemiológus, aki a Lyme-kór és más kullancsok által terjesztett betegségek kezelésére specializálódott. – „A betegek elveszhetnek a rendszerben, mert a tüneteket figyelmen kívül hagyják. Akár egy-két évig is lehet az ember úgy beteg, hogy nem tudja: Lyme-kórban szenved”. A Lyme-kór a test számos részét érintheti, így könnyen összetéveszthető más betegségekkel. Egy nemrégiben készült tanulmány azt is megállapította, hogy sok orvos nem biztos, hogy megfelelően felismeri a körkörös bőrpírt a sötétebb bőrszínű embereknél, ami a csípés egyik legelső jele lehet.
A Lyme-kór tünetei
A rochesteri Mayo Klinika összefoglalója szerint a Lyme-kór tünetei általában szakaszosan jelentkeznek.
Az 1. stádium gyakori tünetei, amelyek a kullancscsípés után 3-30 nappal jelentkeznek:
• körkörös vörös folt a csípés helyén, amelyet melegnek érzünk, de általában nem viszket és nem fáj
• láz
• fejfájás
• súlyos fáradtság
• ízületi merevség
• izomfájdalom
• nyirokcsomók duzzanata
A 2. stádium tünetei:
• kiütések a test más részein
• merev vagy fájdalmas nyak
• izomgyengeség az arc egyik vagy mindkét oldalán
• szabálytalan szívverés
• csípő- és lábfájdalom
• zsibbadás, gyengeség vagy fájdalom a végtagokban
• fájdalmas, duzzadt szem vagy szemhéj és/vagy látásromlás
A 3. stádium tünetei:
• az előző stádiumok tüneteinek bármely kombinációja
• Lyme-arthritis, azaz ízületi gyulladás
• acrodermatitis chronicus atrophicans, egy bőrbetegség, amely a kezek, lábak, könyök vagy térd duzzanatát és elszíneződését okozza.
A Lyme-kór egyéb tünetei
A Lyme-kór kevésbé várt módon is jelentkezhet. Íme négy jel, amelyet nem szabad figyelmen kívül hagyni, különösen, ha a nyáron sokat volt szabadban – és főleg akkor nem, ha tudja, hogy kullancs csípte meg. „Akár 6 hétig is eltarthat, amíg a tünetek megjelennek” – figyelmeztet Dr. Cameron.
1. Torokfájás
„A Lyme-kórt gyakran tévesen nyári influenzaként diagnosztizálják” – mondja egy másik specialista, dr. Christine Green. Ha fáj a torkod, és ha ezt olyan tünetek kísérik, mint a fájdalom, a hidegrázás és az izzadás, az a Johns Hopkins Medicine Lyme Disease Research Center szerint Lyme-fertőzést jelezhet. Az első teendő: végezzünk COVID gyorstesztet. Ha a teszt negatív, ne nyugtassa meg magát azzal, hogy egyszerű vírusról van szó – forduljon orvosához, ha okkal gondolja, hogy megfertőződhetett. „A lehető leggyorsabban beszéljen orvosával” – tanácsolja dr. Cameron. „Ne reménykedjen a legjobbakban, csak legyintve a tünetekre!”
2. Nincs kiütés
A Lyme-fertőzést elkapó emberek kétharmadánál egyáltalán nem jelentkezik bőrpír. Ha mégis bőrirritációt lát, nem biztos, hogy olyan formában, ahogyan azt sokan gondolják, hogy ez a Lyme abszolút bizonyítéka. A körkörös vörös folt nem mindig kör alakú, inkább egy ovális kiütés, amely kifelé növekszik – és az esetek kétharmadában nem is jelenik meg.
3. Agyi köd
„A Lyme-kór néhány kevésbé ismert tünete közé tartozhat a koncentrációs zavar” – mondja Dr. Cameron. – „A beteg ingerlékeny is lehet.” A Columbia Egyetem Lyme és kullancs által terjesztett betegségekkel foglalkozó kutatóközpontja szerint az új Lyme-fertőzés kognitív jelei közé tartozhatnak a memóriazavarok, a lelassult gondolkodás és a szavak megtalálásának nehézségei is. Ha ezek közül egy vagy több problémát tapasztal, miután úgy gondolja, hogy kullancscsípést érte, azonnal értesítse orvosát!
4. Bármilyen tartós tünet a negatív Lyme-teszt ellenére
Előfordulhat, hogy a Lyme-tünetek néhány napon belül jelentkeznek, de az is előfordulhat, hogy a szervezet nem termel olyan gyorsan elég antitestet ahhoz, hogy pozitív legyen az indirekt teszt. „Ezek a kórokozók gyakran a lopakodó kórokozóknak nevezett kategóriába tartoznak” – magyarázza Dr. Green. – „Képesek becsapni az immunrendszert – ezt nevezik szerológiailag negatív Lyme-kórnak.” Ez azt jelenti, hogy hetekig lehetnek Lyme-tüneteid, de a teszted továbbra is negatív. A megoldás: ha 30 napon belül nem diagnosztizálnak más betegséget, ismételje meg a Lyme-tesztet a pontos eredmény érdekében, illetve Magyarországon már elérhető a DualDur direkt teszt, mely immunreakció hiányában is egyértelmű eredményt ad.
Kezelés
Miután diagnosztizálták a Lyme-kórt, a szokásos kezelés általában antibiotikum, amely célzottan a fertőzésre irányul, és javítja a páciens esélyeit a tartós tünetek és a hosszú távú egészségügyi problémák elkerülésére. A CDC azonban megjegyzi, hogy több kutatásra van szükség ahhoz, hogy „jobban megértsük, hogyan kezeljük és támogassuk a Lyme-kórral kapcsolatos tartós tünetekkel küzdő embereket”.
Forrás: Good Housekeeping