Az érdekelne, hogy az izmokat hogyan csoportosítják. Itt leginkább a simaizomra lennék kíváncsi, ugyanis az egyik könyvben a zsigeri izmok a simaizmokat jelentik, míg a lexikon szerint a zsigeri izmok a simaizmoknak csupán egy csoportját képezik, a másikat pedig az innervált izmok. A zsigeri izmok alatt akkor nem az összes simaizom értendő?
Szekezetük és viselkedésük alapján 3 féle izomszövetet különböztetünk meg. Ezek a simaizom, a harántcsíkolt izom és a szívizom.
A simaizomsejtek között kötőszövet helyezkedik el, erei és idegei a kötőszövetben futnak. A simaizomsejtek a tápcsatornában, a nyelőcső középső harmadától lefelé, a bronchusokban, az érfalban, a bőrben ...stb., találhatóak. Akarattól függetlenül működnek a vegetatív idegrendszer hatására.
A harántcsíkolt izom a vázizmokat építi fel , akarattól függően összehúzódó rostokból áll, ezek felszínét hártya borítja. Az izomrostok nyalábokká egyesülnek, ez az izom, aminek kötőszövetes burka van. A csontvázizomok száma átlagosan 350.
A szívizom különleges felépítésű harántcsíkolt izom, rostokból áll, amelyek izomhálózatot alkotnak. átmenet a harántcsíkolt izom és a simaizom között. Az innervált szó azt jelenti, hogy beidegzett. Logikai alapon így nem célszerű csoportosítani, hiszen minden működő izom innervált.
dr Gerencsér Emőke