A tól-ig határ felett lévő magas vastartalmat a vérben mi okozza illetve káros-e? Nem szedek vastartalmú tablettát.
Többféle tényezőtől függ az, hogy ez Ön értéke kórosan magasnak számít-e, mert lehet, hogy a normál variánsba belefér és akkor nem is érdemes beszélni róla.
Egyébként lehet genetikai háttér - ami ritka - lehet nem öröklött forma, amikor az okot megtalálják. Ilyen ok pl. megelőző transzfúzió, vagy veleszületett haemolytikus anaemiák. Viszont ilyenkor anaemia is van - ez pedig Önnél nincs. Vannak kideríthetetlen okú vasterhelések, amelyek például különböző májbetegségeknél, vagy Hepatitisz C fertőzésben ismert jelenségek. Belgyógyász a lehetséges okokat végiggondolja és kizárja, vagy bizonyítja. Ha nagyon magas a vasszínt, akkor vas rakódhat le a szövetekben / ez a haemosiderosis/ Előfordul az, hogy tüdő, vagy vesék betegsége után ezekben a szervekben gócosan vas rakódik le - mindkét esetben széteső vörösvértestekből származik a vas.
Ha a szövetekben lerakódó vas károsítja is a szövetet és a szervezet vastartalma nagyobb, mint 5 gramm, akkor haemochromatósisról beszélünk. Ennek az öröklött formája sem okoz tüneteket, csak a 40. életév környékén.
Öröklődő haemochromatosisban a vérszérum vastartalma deciliterenként 300 milligram feletti értékű. A vér transzferrinjét is vizsgálni kell, valamiont a szerum és a vörösvértestek ferritin tartalma is, valamint a vizeletben több vaskelát ürül. Tehát látja, hogy önmagában a szérumvas érték semmit sem mond, akkor beszélhetünk csak kóros vasterhelésről, ha a vassal kapcsolatos többi laborérték és megváltozik. Azaz nem biztos, hogy Ön
beteg.
dr Gerencsér Emőke